Ogólna zasady rozliczeń PIT obowiązująca w Polsce mówi, że dochody krajowe i te z zagranicy sumujemy i rozliczamy w Polsce. Sprawa byłaby prosta, gdyby nie międzynarodowe umowy o uniknięciu podwójnego opodatkowania. Jak więc prawidłowo rozliczyć dochody z zagranicy?

Według obowiązujących przepisów, jeśli mieszkamy w Polsce, a dochody uzyskujemy z zagranicy (pracując w innym kraju lub dla zagranicznego pracodawcy), to dochody powinniśmy rozliczać w Polsce. Warunek jest taki, że w Polsce przebywamy stale, czyli przez co najmniej 183 dni w roku.

Jak wyjaśnia Eleonora Łysoń, doradca podatkowy z Biura Rachunkowego i Kancelarii Doradztwa Podatkowego „ANNA”, takie osoby muszą wykazać w polskim rozliczeniu rocznym PIT dochody uzyskane za granicą, nawet jeśli podatek był już zapłacony w innym państwie.

Unikanie podwójnego opodatkowania

Wszystkie dochody osiągnięte w danym roku podatkowym sumujemy i wykazujemy w zeznaniu rocznym PIT, nawet dochody uzyskane za granicą i tam opodatkowane – podkreśla doradca podatkowy. – Taki zagraniczny dochód, w zależności od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, może być natomiast zwolniony w Polsce z opodatkowania, bądź odliczony od podatku należnego w Polsce – dodaje Eleonora Łysoń.

W przypadku, gdy dochód zagraniczny jest jedynym naszym dochodem uzyskanym w danym roku (czyli nie osiągaliśmy żadnych dochodów w Polsce), to sprawa jest prosta: w większości przypadków nie trzeba składać zeznania rocznego PIT w Polsce. Warto przy tym pamiętać, że mamy prawo do skorzystania z ulg obowiązujących w kraju, w którym osiągnęliśmy te dochody.

Dochód zwiększa stawkę podatku

Natomiast jeśli uzyskiwaliśmy dochody mieszane (z Polski i z zagranicy), wówczas rozliczamy je z polskim Urzędem Skarbowym. – Składamy zeznanie roczne PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-ZG. Wszystkie dochody osiągnięte w danym roku sumujemy, przy czym pamiętajmy, aby właściwie przeliczyć dochód uzyskany w obcej walucie na złote polskie. Stosujemy tu średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu – radzi E. Łysoń.

Na mocy międzynarodowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zagraniczne dochody będą zwolnione w Polsce z podatku, ale będą brane pod uwagę do wyliczenia stawki podatku PIT dla opodatkowania dochodów z Polski. – Na przykład, jeśli w Polsce uzyskaliśmy w 2015 roku dochód w wysokości 25 tys. zł, a za granicą 80 tys. zł, to polski dochód (25 tys. zł) jest opodatkowany stawką 32%, bo suma obydwa dochodów przekracza pierwszy próg podatkowy do 85 528 zł – tłumaczy doradca podatkowy z Biura Rachunkowego i Kancelarii Doradztwa Podatkowego „ANNA”.

Aby ulgi nas nie ominęły

Jak podkreśla Eleonora Łysoń, rozliczenie dochodów z zagranicy warto powierzyć specjalistom. – Niektóre umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania są specyficzne i wymagają odrębnej analizy. Ponadto jeśli rozliczamy się tylko za granicą, warto skorzystać z obowiązujących w danym kraju ulg i odliczeń podatkowych – zachęca E. Łysoń i podkreśla, że w Polsce są firmy, które rozliczają podatki również za granicą.

Obecnie Polska zawarła międzynarodowy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 92 krajami na całym świecie, w tym z Niemcami, z Holandią, z Irlandią, z Wielką Brytanią i z Austrią – czyli z krajami, w których najczęściej Polacy są zatrudnieni. Ich aktualną listę można sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Przypominamy, że termin rozliczenia z fiskusem za 2015 rok mija 2 maja 2016 r.