Wszędzie na świecie ludzie ubezpieczają się na wszelki wypadek, biorąc od uwagę ewentualny wypadek drogowy, czy możliwość zachorowania zarówno będąc u siebie w kraju jak i za granicą, gdzie przecież też często się wyjeżdża. Inaczej jednak wygląda ubezpieczenie w Polsce, a nieco inaczej za granicą, ponieważ mamy inne zasady, inne mentalności zupełnie inne oferty ubezpieczeniowe. Idealnym przykładem tego jest chociażby ubezpieczenie zdrowotne, które nieco inaczej wygląd u nas w Polsce, a jeszcze inaczej poza jej granicami.

W Polsce ubezpieczenie ma się zazwyczaj dzięki pracy, trzeba mieć umowę zlecenie albo być studentem, a najlepiej kiedy ma się po prostu umowę o pracę. W innych krajach bywa to różnie – czasami ubezpiecza się samodzielnie, nawet jak chodzi o kwestię ubezpieczenia zdrowotnego, a czasami po prostu tak jak u nas dostaje się je dzięki pracy i obywatelstwu w danym kraju. Przykładem tego że może być inaczej jest chociażby Holandia. Tam mamy różne typy ubezpieczenia, na przykład ubezpieczenie na ryzyko własne czy dodatki dla kobiet w ciąży. Istnieje też wiele innych rodzajów, ale każdy musi spełniać pewne kryteria.

UbezpieczeniePrzykłady? Aby się ubezpieczyć, niezbędne jest dokonanie rejestracji, w tym celu ubezpieczyciel wymagać będzie: numer BSN i numer sofi. Te numery każdy pracownik powinien otrzymać od swojego pracodawcy. Jeśli tak się nie stało, każdy obywatel Holandii ma obowiązek samodzielnie wystąpić o wydanie tychże numerów. W tym celu należy zgłosić się do Urzędu Podatkowego. Ubezpieczenie musi nastąpić w okresie do czterech miesięcy od podjęcia pracy lub zameldowania się na terenie kraju. Aby umówić się na wizytę w Urzędzie Podatkowym wystarczy zadzwonić pod numer infolinii: 0800 0543. Ceny ubezpieczeń wyglądają różnie, ale przykłady są następujące. Mimo dużej ilości prywatnych ubezpieczalni funkcjonujących na terenie Holandii, jakość świadczonych usług ubezpieczeniowych i ich ceny nie są aż nadto zróżnicowane. Wszystkie świadczone są na porównywalnym, wysokim poziomie. Aby poznać konkretne ceny danych pakietów ubezpieczeniowych, należy udać się do interesującego nas ubezpieczyciela. A co z pierwszą pomocą? Tak jak u nas istnieje pierwszy kontakt w sprawach zdrowotnych, na przykład wizyta u lekarza rodzinnego – konieczność umówienia się na wizytę. Lekarze rodzinni przyjmują zazwyczaj pomiędzy godziną 8.00 a 17.00, wizyta u specjalisty – tylko w przypadku stwierdzenia poważniejszej choroby, wymaga skierowania od lekarza rodzinnego, wizyta domowa – w trudnych przypadkach należy skontaktować się z pogotowiem bądź lekarzem rodzinnym który wyznaczy termin wizyty oraz krytyczne wypadki – w takim przypadku należy udać się na ostry dyżur czynny 24 h na dobę lub wykonanie telefonu pod numer alarmowy 112.