Osoby starsze, którą są na emeryturze bądź rencie chciałyby czerpać z życia pełnymi garściami, ale nie zawsze wiedzą, jak mogą  wykorzystać swój czas. W obawie przed dodatkowymi kosztami często zamykają się w swoich mieszkaniach i w ten sposób szukają oszczędności. Grupa KRUK podpowiada, jak spędzić aktywnie czas i nie obciążyć domowych finansów.

Koniec aktywności zawodowej jest jednym z ważniejszych momentów w życiu. To pożegnanie ze starą rutyną dnia codziennego, ale i otwarcie kolejnego rozdziału. Towarzyszą temu rozmaite zmiany -zmniejszają się dochody, zaczyna brakować codziennych wizyt w pracy, i nie zawsze wiemy, co robić z nagle zyskanym wolnym czasem.

 

Seniorzy coraz częściej chcą żyć aktywnie i dalej się rozwijać. Poświęcają się pasji, próbują nowych sportów, np. nordic walking, i innych zajęć. Są to jak najbardziej naturalne działania w tym momencie życia. Jednak jeszcze wiele osób starszych żyje w przeświadczeniu, że aktywne spędzanie czasu jest zbyt kosztowne dla ograniczonego budżetu polskiego seniora. Przez tę obawę starsi ludzie nierzadko zamykają się w domach, a ich jedyną rozrywką jest oglądanie telewizji. Nie można zaprzeczyć, że niektóre hobby i zajęcia wymagają sporych nakładów finansowych, lecz poza nimi istnieje również wiele propozycji niewymagających zasobnego portfela. Warto pomóc swoim rodzicom i dziadkom
w poszukiwaniach właściwych zajęć i źródeł inspiracji.

 

Naucz seniora planować własne wydatki

 

Jak wynika z badań TNS Polska przeprowadzonych na zlecenie Grupy KRUK, prawie połowa (46%) badanych seniorów nie prowadzi żadnych zapisów dotyczących domowych finansów. Sprawdzają jedynie, ile jeszcze mają pieniędzy i ile mogą wydać. Okazuje się, że zarządzanie domowym budżetem nie jest powszechną umiejętnością. Dlatego tak istotne jest, aby zadbać o wiedzę naszych rodziców czy dziadków.

 

Warto nauczyć nie tylko siebie, lecz także rodziców i dziadków, jak planować domowy budżet. Rozmowy z seniorem powinniśmy zacząć od przeanalizowania jego sytuacji finansowej. Przekonajmy bliskich, żeby prowadzili spis przychodów i wydatków. Pozwoli im to planować swoje finanse
z większą precyzją. Pomocne okażą się wszelkiego rodzaju arkusze kalkulacyjne i planery domowego budżetu, np. ten dostępny na stronie
www.domowyplaner.pl, który można również wydrukować – radzi Karolina Barańska z Grupy KRUK.

 

Oswój seniora z internetem

 

Jeżeli bliska osoba nie korzysta z internetu, a w szczególności z wyszukiwarek internetowych, warto ją w tym zakresie przeszkolić. W internecie senior może znaleźć wszystkie interesujące go informacje, nie tylko w zakresie spędzania czasu i rozwijania nowych pasji. Internet staje się w tym przypadku narzędziem idealnym. Skorzystać z niego można nie tylko w domu, lecz także w okolicznych kafejkach internetowych lub nawet u zaprzyjaźnionych sąsiadów. Umiejętne korzystanie z internetu to też pewien sposób oszczędzania. Jeżeli potrafimy znaleźć poszukiwane informacje w sieci, zamiast wykonywać wiele połączeń telefonicznych czy kupować gazety, to oszczędzamy nie tylko pieniądze, lecz także czas. Warto także korzystać z portali przeznaczonych dla seniorów, na których można znaleźć wiele ciekawych informacji o wydarzeniach kulturalnych czy promocjach, np.:

  • www.senior.pl
  • www.seniorzy.pl
  • www.bycseniorem.pl
  • www.zdaniemseniora.pl
  • www.cafesenior.pl

 

Pokaż, jak oszczędnie spędzać czas 

 

Wydawać by się mogło, że uczestnictwo w różnych zajęciach, wykładach czy kursach jest drogie. W wielu przypadkach to prawda, jednak wcale nie musi tak być. Istnieje wiele propozycji darmowych lub wymagających minimalnego wkładu finansowego. Jeżeli seniora interesuje nauka i zdobywanie wiedzy, naprzeciw wychodzą Uniwersytety Trzeciego Wieku, czyli propozycja wykładów i zajęć dydaktycznych dla osób, które zakończyły już karierę zawodową. Uniwersytety Trzeciego Wieku można znaleźć w całej Polsce, funkcjonują bowiem przy coraz większej liczbie polskich uczelni. Ich oferta dydaktyczna jest bardzo szeroka. Oferują zajęcia z obsługi komputera, nauki języków, zajęcia fizyczne, a także liczne wykłady z dziedzin nauk ścisłych i humanistycznych. Nauka z pewnością będzie interesującym doświadczeniem i wielką przygodą. Bliższe informacje można znaleźć na jednej z wielu stron internetowych, np. na www.utw.pl lub stronach lokalnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

 

Inną ciekawą propozycją są Kluby Seniora, czyli niezależne organizacje zrzeszające seniorów chcących wspólnie spędzać czas. Powstają zazwyczaj przy organizacjach pozarządowych, spółdzielniach mieszkaniowych czy domach kultury. Można się do nich zapisywać przez cały rok i jest to prawie zawsze darmowe. Jedyne opłaty to okazyjna składka na jedzenie, materiały czy wspólne wyjście. Kluby seniora znajdziemy w wielu miastach. Jest to nie tylko okazja do ciekawego spędzania czasu, lecz również do poznania nowych ludzi, a także najbliższej okolicy.

 

Ponadto, bardzo ważne okazują się także aktywności rodzinne, które wpływają nie tylko pozytywnie na kondycje psychiczną i fizyczną osoby starszej, lecz także na całokształt relacji rodzinnych. Spotkania z najbliższymi to dla osób starszych duży zastrzyk energii. Zabawy z wnukami i wspólne spacery to najlepsza forma spędzania wolnego czasu, która nie wymaga nakładów finansowych.