Lokata bankowa to jeden z najbezpieczniejszych i najłatwiejszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Przede wszystkim pozwala na to, aby Twoje pieniądze nie traciły na wartości, ale z dobrym oprocentowaniem, przy wyższych kwotach możesz liczyć również na zyski. Dlaczego warto wybrać lokatę bankową i co wziąć pod uwagę ją wybierając? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Dlaczego lokata?

Dlaczego lokata?  Przede wszystkim jest ona pozbawiona ryzyka oraz gwarantuje zysk, dlatego też jest tak bardzo popularna. Lokaty terminowe możemy nieco dopasować do swoich potrzeb, oddając pieniądze na różny okres czasu, może być to miesiąc, trzy miesiąc czy rok. W każdym razie na ten czas Twoje środki zostają zamrożone, a Ty nie możesz ich podjąć. Oczywiście nie jest tak, że bank będzie przetrzymywał pieniądze wbrew Twojej woli, tak naprawdę możesz je zabrać z lokaty w każdym momencie, jednak podjęcie ich przed terminem określonym w umowie, spowoduje, że naliczone odsetki nie zostaną wypłacone. Jest to jedna z wad, jak i zalet lokat terminowych, Twoje środki zostają bowiem zamrożone, chociaż ma to też swoją zaletę, taki sposób oszczędzania jest korzystny dla osób, które z oszczędzaniem mają problem. Zbierasz środki na jakiś cel, a nie chcesz, aby kusiły Cię na Twoim rachunku osobistym? Odłóż je na lokatę.

Oprocentowanie

Wybierając lokatę szczególną uwagę każdy z nas powinien przywiązywać do oprocentowania. Im wyższe tym lepiej i nie można dać się zwieźć promocjom. Może zdarzyć się tak, że okres promocyjny trwa jedynie kilka miesięcy, a późniejsze oprocentowanie jest duże niższe, niższe niż na lokatach bez promocji, dlatego czytając oferty lokat zawsze zwracaj uwagę na oprocentowanie stałe.

Stopy procentowe

Przed oddaniem środków na lokatę, zwróć uwagę na stopy procentowe, które aktualnie są na rynku. Stopy procentowe określają koszt pieniądza w gospodarce, dlatego przed oddaniem swoich środków pieniężnych sprawdź w jakiej kondycji jest aktualnie rynek finansowy. Im niższe stopy procentowe, tym niższe oprocentowanie oraz Twój zysk.

Okres lokaty

Termin zapadalności to okres na jaki decydujemy się oddać pieniądze dla banku. Im jest dłuższy, tym Twoje zyski będą większe. W Polsce najczęściej zakładane są lokaty krótko- i średnioterminowe, zakładane na okres 3, 6 lub 12 miesięcy.

Kapitalizacja odsetek

Zwróć uwagę na typ kapitalizacji odsetek. Chodzi tu o to jak często odsetki od wpłaconych przez Ciebie środków będą dopisywane do Twojego rachunku. Częstsza kapitalizacja odsetek, oznacza wyższy zysk. Marzeniem każdej osoby zakładającej lokatę byłaby kapitalizacja dzienna, ale ta jest raczej niespotykana.

Przed założeniem lokaty zapoznaj się przede wszystkim z umową, którą zamierzasz podpisać. Często za wyższe oprocentowanie banki zmuszają klientów do spełnienia różnych wymogów, np. założenia konta osobistego.

Sprawdź lokaty bankowe na: http://www.totalmoney.pl/lokaty-i-konta