Kredyty celowe to produkty banków, z których korzystają kredytobiorcy mający jasno sprecyzowany cel. Zaciągają oni zobowiązanie, by sfinansować kupno nieruchomości, pojazdu czy sprzętu AGD. Kredyty celowe mogą być zaciągane również na inne, mniej typowe potrzeby. Banki proponują potencjalnym klientom kredyty na wakacje, zakup szkolnej wyprawki czy sfinansowanie koniecznego leczenia. Cel tak naprawdę może być dowolny.

Zasady kredytów celowych

Kredyty celowe udzielane są na podobnych zasadach do tych na dowolny cel. Kredytobiorcy muszą również posiadać określoną zdolność kredytową, ale w tym przypadku zobowiązanie udzielane jest na znacznie lepszych warunkach. Samą zdolność kredytową może stanowić na przykład zabezpieczenie materialne dla banku w postaci nabywanej inwestycji.

Cechą wyróżniającą kredyty celowe jest poświadczenie wydania środków otrzymanych z banku na konkretny cel. Kredytobiorca musi udokumentować sfinansowanie danego zakupu. Zaciągając na przykład kredyt samochodowy, musi przedstawić do banku fakturę albo umowę kupna/sprzedaży. Często środki nie trafiają na konto kredytobiorcy, ale to bank od razu finansuje daną inwestycję.

Dlaczego warto wybrać kredyt celowy?

Niższe oprocentowanie, mniejsza liczba formalności i uproszczona procedura kredytowa to tylko niektóre z atutów kredytów celowych. Kredytobiorcy mogą również liczyć na elastyczność tego rodzaju produktu banku, dzięki czemu możliwe jest ustalenie indywidualnych warunków spłaty zaciąganego zobowiązania.

Kredyt celowy można uzyskać łatwiej niż kredyt na dowolny cel. Wszystko dlatego, że wiarygodność kredytobiorcy jest już na starcie większa. Kredyt celowy jest odpowiednio zabezpieczany.

Kiedy lepszy jest kredyt gotówkowy na dowolny cel?

Tak naprawdę wiele zależy od sytuacji finansowej kredytobiorcy. Najczęściej kredyt celowy, taki jak kredyt samochodowy czy hipoteczny oferowany jest na lepszych warunkach, finalnie kosztuje kredytobiorcę mniej.

Kredyt na dowolny cel jest korzystny tylko wtedy, gdy kredytobiorca nie będzie w stanie przedstawić dowodu zakupu konkretnego produktu czy usługi. Kredyty na dowolny cel mogą być wyjściem z sytuacji, kiedy kredytobiorca musi zaciągnąć kolejne zobowiązanie, by spłacić to, które jest już przeterminowane.

W przypadku kredytów na dowolny cel kredytobiorca ma pełną dowolność w kwestii przeznaczenia uzyskanych środków. Bank nie żąda od niego dowodu konkretnego przeznaczenia pieniędzy. Można je wydać na cokolwiek.

Podsumowanie

Kredytobiorcy, którzy decydują się na zaciągnięcie kredytu celowego, zyskują bardziej opłacalne warunki kredytowe. Kredyt celowy może być zaciągany na długi czas, dzięki czemu miesięczne raty kredytu nie obciążają tak bardzo domowego budżetu. Takie zobowiązanie może być też dopasowane do indywidualnych potrzeb kredytobiorcy – jest „szyte na miarę”. Sami kredytobiorcy nie muszą wykazywać wygórowanej zdolności kredytowej, bo zabezpieczeniem dla banku jest cel finansowany ze środków, jakie pochodzą z kredytu.

Zanim zdecydujesz się na standardowy kredyt na dowolny cel, sprawdź, czy wybrany bank nie oferuje finansowania Twojej potrzeby. Może okazać się, że na remont mieszkania, zakup samochodu, nową pralkę, wakacje marzeń, szkolną wyprawkę dla dziecka, świąteczne prezenty czy kurs językowy uzyskasz środki właśnie z kredytu celowego.