Rok szkolny zaczął się na dobre, a z nim dylematy związane z dodatkowymi zajęciami i korepetycjami dla uczniów.  Czy w ogóle posyłać na takie lekcje? ,Czy dziecko ich potrzebuje? A jeśli tak, to na jakie? A może warto rozwijać u dzieci nowe pasje? I przede wszystkim ile to będzie kosztowało?

Wielu rodziców posyła swoje pociechy na korepetycje. Jedni wysyłają po to, aby dziecko nie miało problemów w nauce i żeby jeszcze raz przerabiało materiał szkolny, inne chcą, aby na zajęciach uczyć się czegoś nowego. Inni wybierają zajęcia takie jak angielski, taniec, piłka nożna. Wszystkie te aktywności jednak zawsze kosztują? Czy wiemy ile będą nas kosztowały korepetycje naszych dzieci?

Z analizy przeprowadzonej przez serwis e-korepetycje.net wynika, że ceny są bardzo zróżnicowane. Zależą m.in. od przedmiotu, a także od poziomu nauczania. Cały raport dotyczący cen korepetycji w Polsce można znaleźć na stronie http://www.e-korepetycje.net/artykuly/raport-z-cen-korepetycji.

Ile zatem zapłacimy za dodatkowe lekcje w największych miastach Polski?

Analizując średnie ceny korepetycji z najpopularniejszych przedmiotów w Warszawie, najwięcej zapłacimy za lekcje muzyki –  1 zajęcia tygodniowo będą nas kosztowały ponad 225 zł za miesiąc. Natomiast najtańsze są zajęcia z języka polskiego. Miesięczny koszt po 1 godzinie zegarowej wynosi 168 zł. Drogie są także korepetycje z fizyki – tutaj koszt cotygodniowych godzinnych zajęć będzie wynosił prawie 194 zł miesięcznie. Najpopularniejszymi zajęciami jest język angielski. Niestety posłanie dziecka na w Warszawie na lekcje tego języka nie jest tanią inwestycją – trzeba się liczyć z kosztem na poziomie 190 zł miesięcznie i to tylko przy założeniu, że pociecha będzie uczestniczyła w zajęciach tylko raz w tygodniu. Zazwyczaj dziecko uczęszcza na więcej niż jedną lekcję, a wówczas koszty wzrastają do 380 zł. Jednak nauka niemieckiego okazuje się jeszcze droższą inwestycją. Za 4 zajęcia w miesiącu trzeba zapłacić ponad 192 zł.

W Krakowie jak się okazuje najtaniej można posłać dziecko na lekcje matematyki. Za 4 zajęcia w miesiącu zapłacimy niecałe 140 zł. Podobnie jest z językiem polskim. Relatywnie tanio wychodzą zajęcia z chemii, zapłacimy za nie zapłacimy za nie nieco ponad 153 zł, przyjmując założenie, że dziecko będzie uczęszczało na zajęcia raz w tygodniu. Podobnie jak w Warszawie, najdroższa jest muzyka – tu zajęcia jednak nie są aż tak kosztowne, ich cena zamyka się w 176 zł za 4 zajęcia w miesiącu. W Krakowie najtaniej jest uczyć się języka francuskiego, za 1 lekcję w tygodniu zapłacimy niecałe 164 zł miesięcznie. Natomiast najdroższy jest hiszpański – 4 lekcje w miesiącu do wydatek ponad 167 zł. Podobnie jest z językiem angielskim.

W Poznaniu, podobnie jak w Krakowie, lekcje z matematyki są tu najtańsze – miesięcznie za godzinne zajęcia w tygodniu trzeba zapłacić średnio niecałe 145 zł. Za indywidualne lekcje angielskiego trzeba się liczyć z kosztem ponad 167 zł, są więc nieco droższe niż w Krakowie, ale dużo taniej niż w Warszawie. W skali roku, Poznaniacy mają miesiąc nauki za darmo w porównaniu do stolicy.

W mniejszych miastach natomiast możemy liczyć się z nieco niższym kosztem za indywidualne lekcje. Wynika to jednak z faktu, że w tych regionach również zarobki są niższe. W analizowanym Opolu, tradycyjnie matematyka i język polski są najtańsze, jednak za lekcje zapłacimy tu tylko odpowiednio niecałe 130 zł i 135 zł za miesiąc (1 godzina tygodniowo). W Opolu natomiast relatywnie tanie są zajęcia z fizyki. W dużych miastach są to jedne z najdroższych, tutaj 4 godziny miesięcznie można mieć już za około 141 zł. To mniej niż za najtańsze korepetycje w Poznaniu.

W Toruniu z kolei najtaniej wychodzą lekcje języka polskiego – miesięcznie około 128 zł. Jednak wcale tania nie jest matematyka, która jest droższa nawet od chemii. Za te popularne zajęcia będziemy musieli zapłacić ponad 138 zł miesięcznie. Relatywnie drogie są też lekcje języka angielskiego (prawie 153 zł za 4 indywidualne lekcje miesięcznie). Wynika z analizy, że w Toruniu korzystniej jest uczęszczać na zajęcia z niemieckiego lub francuskiego, gdyż są tańsze.

Najtaniej z analizowanych miast za korepetycje płacą Białostocczanie. lekcje z języka polskiego kosztują ich niecałe 119 zł. Najdrożej muzyka, ale nie tak drogo jak w innych miastach. Za te zajęcia rodzice zapłacą średnio 176 zł.

Powyższe wyliczenia dotyczyły tylko jednej godziny zajęć tygodniowo. Doświadczenie pokazuje jednak, że uczniowie uczęszczają średnio na dwie takie lekcje tygodniowo, co daje 8 godzin w miesiącu. Dlatego też należy się liczyć, że koszt, a raczej inwestycja w nasze dzieci będzie nas kosztowała minimum 238 zł za lekcje polskiego w Białymstoku, do ponad 450 zł za muzykę w Warszawie.

Niestety prywatne lekcje, nie są małymi wydatkami, ale dzięki nim uczniowie mogą rozwijać się w zdecydowanie szybszym tempie lub w znaczący sposób niwelować braki w edukacji. Gdy jest potrzeba lub gdy możemy sobie na to pozwolić finansowo warto wysłać swoje pociechy na dodatkowe lekcje. A gdy brakuje nam funduszy na indywidualne korepetycje, alternatywą pozostają zajęcia grupowe, które z pewnością są tańsze.