W ciągu ostatnich kilku lat pożyczki online zdecydowanie zyskały na popularności. Coraz więcej osób
przekonuje się, że pożyczanie pieniędzy przez Internet może być nie tylko opłacalne, ale przede wszystkim bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie zobowiązania zaciągane przez sieć będą dla nas korzystne. Z tego względu, zanim wybierzemy firmę, z którą podpiszemy umowę, należy najpierw zwrócić uwagę na kilka rzeczy.


Jeśli decydujemy się na zaciągnięcie kredytu, starannie sprawdzamy nie tylko oferty wszystkich banków, które
mają swoje siedziby w naszym mieście, ale również analizujemy, która jest dla nas najkorzystniejsza, jak
funkcjonuje obsługa Klienta w danym banku oraz jak wygląda proces zaciągania zobowiązania. Tak samo
powinniśmy postępować, jeśli chodzi o pożyczkę online.

Wybór firmy: czym się kierować?

Pożyczek online udzielają głównie instytucje pozabankowe. Czym się kierować przy wyborze firmy, z którą
chcemy podpisać umowę o zaciągnięcie zobowiązania? Po pierwsze, warto dokładnie przeanalizować nie tylko
ofertę umieszczoną na stronie, ale także regulamin i zasady przyznawania pożyczki. Pomocna może być także
lektura FAQ, jeśli tylko zbiór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi do nich został umieszczony na stronie. Po drugie, dobrym pomysłem jest sprawdzenie opinii o firmie; najlepiej, jeśli z usług jednej z instytucji korzystali członkowie naszej rodziny, przyjaciele lub znajomi. Warto przejrzeć także portale internetowe, fora i blogi eksperckie – tam również znajdziemy ocenę nie tylko samej firmy pożyczkowej, ale także interesującej nas oferty.

Analiza oferty

Wybór instytucji pozabankowej, która udzieli nam pożyczki online, to jedna kwestia. Druga dotyczy wyboru i
analizy oferty; coraz częściej firmy mają w swej ofercie nie tylko pożyczki krótkoterminowe, ale także np. ratalne. Z tego względu należy dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne opcje i wybrać ofertę, która najlepiej sprawdzi się w naszej sytuacji. Na przykład jeśli potrzebujemy niewielkiej kwoty pieniędzy, którą jesteśmy w stanie oddać już przy następnej wypłacie, najprostszym rozwiązaniem będzie pożyczka krótkoterminowa. Jeśli jednak potrzebujemy większego zastrzyku gotówki i chcemy być pewni, że pożyczka nie obciąży zbyt mocno domowego budżetu, lepszym pomysłem będzie skorzystanie z pożyczki ratalnej. Analizując ofertę, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka danych – maksymalną wysokość pożyczki, maksymalny czas spłaty, całkowity koszt zobowiązania, RSSO. Niektóre firmy, np. wonga.pl, oferują swoim Klientom dodatkowe korzyści za wcześniejsze korzystanie z usług instytucji.

Przejrzystość zasad i regulaminu

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest przejrzystość zasad i regulaminu podanych na stronie
pożyczkodawcy. Przejrzystość jest istotna z dwóch powodów – po pierwsze łatwiej znaleźć rzeczy, które nas
najbardziej interesują, po drugie – zyskujemy dzięki temu pewność, że wszystko dobrze zrozumieliśmy, a w ofercie nie ma żadnych ukrytych kruczków prawnych. Przejrzystość oferty i zasad wskazuje zresztą także na profesjonalizm firmy i jej przyjazne podejście do Klientów – instytucja, decydując się na skonstruowanie oferty zrozumiałej dla każdego, stara się zbudować w ten sposób zaufanie.

Przy lekturze zasad i regulaminu warto zwrócić uwagę także na schemat procedury zaciągania zobowiązania. Czy Klient musi wykonać jakieś dodatkowe czynności oprócz wypełnienia wniosku? Ile trzeba czekać na decyzję pożyczkodawcy?

Weryfikacja – tak czy nie?

Wiele osób, które zastanawia się nad wzięciem pożyczki online uważa, że weryfikacja jest potrzebna, ale tylko na podstawowym poziomie – czyli pod kątem sprawdzenia prawdziwości danych osobowych. Należy jednak pamiętać, że istotna jest również weryfikacja w BIK i biurach informacji gospodarczej. Dlaczego? Dzięki informacjom z tych źródeł firma minimalizuje ryzyko przyznania pożyczek osobom, które notorycznie nie spłacały wcześniejszych zobowiązań. A dlaczego jest to istotne z punktu widzenia Klienta? Weryfikacja z BIK i biurach informacji gospodarczej wskazuje na to, że pożyczkodawca prowadzi profesjonalną działalność oraz ma mniejszą skłonność do podejmowania ryzyka (w tym: do konstruowania nieuczciwej oferty). Taka instytucja zostanie obdarzona także większym zaufaniem przez samych Klientów.

Bezpieczna pożyczka przez Internet: gdzie warto?

Jednym z pożyczkodawców, który nie tylko prowadzi weryfikację potencjalnych Klientów, ale także konstruuje przejrzyste oferty, jest wonga.pl. Dodatkowo firma sama na swojej stronie (https://www.wonga.pl/jak-dziala) umieszcza porady dla potencjalnych Klientów; namawia ich wręcz do zastanowienia się, czy pożyczka jest najlepszym rozwiązaniem w danej sytuacji (wonga.pl przestrzega, że zaciąganie zobowiązania tylko po to, by spłacić poprzednie). Warto zwrócić uwagę na fakt, że weryfikacja Klientów na ogół przebiega bardzo sprawnie (trwa maksymalnie jeden dzień roboczy), a sam Klient musi jedynie wypełnić krótki wniosek, co powinno zająć mu kilka minut. Dzięki temu są zachowane zarówno wszystkie standardy bezpieczeństwa przy zaciąganiu zobowiązań przez Internet jak i sama procedura nie jest zbyt długa i czasochłonna.

Artykuł sponsorowany