Nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w świecie bez przenośnych urządzeń elektronicznych. Telefon we własnej kieszeni daje poczucie bezpieczeństwa i łączy z całym światem. Choć baterie są stale obecne w naszym codziennym życiu (zużywamy ich w Polsce aż 290 milionów sztuk rocznie), to jednak niewielu z nas ma jakiekolwiek pojęcie o ich historii.

baterie do telefonówPo raz pierwszy termin „bateria” został użyty już w 1748 roku przez Benjamina Franklina. Uczony użył tego słowa do określenia naładowanej elektrycznie płytki wykonanej ze szkła. Zatem pierwsza „oficjalna” bateria w niczym nie przypominała współczesnych „paluszków”, akumulatorów, czy baterii do telefonów. Kolejne lata i prace następnych naukowców starały się wyjaśnić istnienie elektryczności.

Osiemnastowieczny fizyk, Luigi Galvani, dokonał bardzo ciekawego spostrzeżenia. Zauważył, że nogi martwej żaby po dotknięciu ich dwoma różnymi metalami zaczynają się kurczyć. Galvani nie potrafił wyjaśnić tego zjawiska. Pomógł mu w tym Alessandro Volt, który stwierdził, że dwa rodzaje metalu są źródłem prądu, a mięśnie zwierzęcia ten prąd wykrywają. W ten sposób Volt dokonał przełomowego odkrycia- jako pierwszy prawidłowo opisał pojęcie obwodu elektrycznego, który dziś jest podstawą ogniw, akumulatorów i baterii do telefonów. Volt skonstruował ciąg ogniw z płytkami metalowymi zanurzonymi w roztworze kwasu. Dziesiątki lat poszukiwań, doskonalenia i ciągłych eksperymentów zaowocowały powstaniem małych i wydajnych baterii. Rozmiar współczesnych baterii jednorazowych, akumulatorków w kształcie tradycyjnych „paluszków”, czy baterii do telefonów jest zadziwiająco niewielki w porównaniu do ich możliwości. Z czego składają się obecnie baterie?

Cynkowo-węglowe

Ten rodzaj baterii był wprowadzony na rynek jako pierwszy. Ogniwa cynkowo-węglowe są także znane jako „kwasowe” (dzięki obecności chlorku amonu, przez który tworzy się środowisko kwasowe). To właśnie one rozlewają się w urządzeniach. Tego typu baterii nie da się długo przechowywać, dlatego lepiej je wykorzystać niedługo po zakupie. Świetnie nadają się do zabawek dziecięcych.

Litowe

Baterie litowe są dziś wykorzystywane jako baterie do telefonów i źródło prądu w większości urządzeń elektronicznych (głównie aparatach cyfrowych). Zostały one wprowadzone przez firmę Energizer w 2007 roku, a rok później w swojej ofercie posiadała je także marka Philips. To najlepsze baterie do telefonów, ponieważ są dość odporne na rozładowanie, nawet w niesprzyjających temperaturach.

Alkaliczne

Elektrolit w tych bateriach stanowi roztwór o odczynie alkalicznym (zasadowym). Ich wadą jest wyższa cena , a także istniejące ryzyko wylania. Doskonale nadają się do aparatów cyfrowych, zegarów, latarek.