Coraz częściej użytkownicy smartfonów jako dodatkową ochronę urządzenia wybierają szkła hartowane. Dlaczego są takie popularne i warto jest je użytkować? Przede wszystkim, dzięki nim możemy uniknąć bolesnych finansowo napraw.

Dlaczego szkła hartowane są najlepszym wyborem?

Odpowiednie zabezpieczenie wyświetlacza smartfona jest rzeczą świętą, szczególnie jeśli na sam sprzęt wydaliśmy 3000 zł, a ceny najnowszych urządzeń raczej rosną niż spadają. Naprawy paneli dotykowych do najtańszych wydatków nie należą. Na przykład koszt wymiany wyświetlacza dla iPhone’a 6s to ok 700 zł; wymiana całego modułu w Samsungu S7 Edge to jeszcze wyższa cena rzędu 1200 zł. Wysokie ceny napraw powodują, że nie opłaca się oszczędzać na dodatkowych zabezpieczeniach urządzenia.

Folia ochronna niestety nie uchroni naszego smartfona przed upadkiem i stłuczeniem, a jedynie przed zarysowaniami. Ich plusem jest względna niezauważalność na urządzeniu oraz niska cena, jednak jak już pisałem wcześniej, oszczędność w tym momencie jest nieopłacalna.

Innym sposobem na zabezpieczenie telefonu może być futerał typu flip cover, jednak często po pewnym czasie zaczynają się one same otwierać, kiedy magnes się zużywa lub przy otwartym futerale, urządzenie może nam wypaść z rąk.

Kolejną możliwością zabezpieczenia jest ubezpieczenie telefonu, porządny ubezpieczyciel wymieni nam telefon bez względu na to czy został on stłuczony, czy zepsuł się w inny sposób, jednakże z ubezpieczycielami różnie bywa i mogą nam szkody nie uznać, dodatkowo jest to dość drogi wydatek z comiesięczną opłatą.

Najlepszym i najtańszym sposobem na kompletną ochronę urządzenia są szkła hartowane w połączeniu z etui. Szkło hartowane podczas upadku naszego smartfona zamortyzuje uderzenie i pęknie ono, zamiast drogiego wyświetlacza (koszt szkła hartowanego to ok. 40 zł) – do kupienia tutaj – http://mojagalaktyka.pl/smartfony-ochrona-ekranu.

Przy wyborze szkła hartowanego należy pamiętać o kilku rzeczach:

  • twardość – szkło hartowane powinno posiadać twardość 9H w skali Mohsa, co oznacza, że jest ono odporne na zarysowania oraz uderzenia
  • powłoka oleofobowa – zwykłe szkła hartowane lubią łapać odciski naszych palców jeszcze bardziej niż wyświetlacze bez nich, powłoka oleofobowa spowoduje, że urządzenie będzie bardziej estetyczne i odporniejsze na zabrudzenia, a nawet bakterie
  • dopasowanie – najnowsze flagowe urządzenia posiadają coraz częściej zaokrąglone krawędzie, przez co sztywne szkło hartowane może odstawać, powodując tym samym nieciekawe doznania estetyczne. Na szczęście istnieją panele przednie ze szkłem hartowanym oraz idealnie dopasowanymi krawędziami

Pamiętajcie o tym, że tak naprawdę nic nie zagwarantuje 100% ochrony smartfona, nie jest to możliwe. Połączenie szkła hartowanego i odpowiedniego etui, może przez długi czas pomóc nam zachować pierwotny wygląd smartfona. Wydatek 100 zł w porównaniu do 1200 zł wydaje się małym i nawet przy kilkukrotnej wymianie szkieł i pokrowców bardziej opłacalnym.