Personalizacja albumu na zdjęcia i inne pamiątki poprzez jego zdobienie różnego rodzaju stemplami, rysunkami, nitami czy ćwiekami to scrapbooking. Jeśli zależy Ci na stworzeniu takiego niezwykle dekoracyjnego albumu na rodzinne fotografie, wystarczy odwiedzić sklep z akcesoriami dla rękodzieła lub tego typu materiałów szukać w klasycznych sklepach papierniczych, z akcesoriami biurowymi lub artykułami szkolnymi dla dzieci.

Co ciekawe, pojęcie scrapbooking nie ogranicza się ściśle do określonej techniki dekoracji. Wręcz przeciwnie, jest zbiorczym określeniem niezliczonych technik dekorowania albumów ze zdjęciami i jeśli masz własny pomysł na ozdobienie takiego albumu, również będzie podpadał on pod pojęcie scrapbookingu.

Co to jest scrapbooking?

Nazwa pochodzi z języka angielskiego, gdzie słowo scrap oznacza skrawek, a book książkę. Przez połączenie tych dwóch słów otrzymujemy wyraz scrapbook, co oznacza album na wycinki. Z tego słowa wzięło się pojęcie scrapbooking, które oznacza ręczne ozdabianie albumów na zdjęcia. Na rynku działa wiele sklepów z akcesoriami do scrapbooking i jeśli tylko zechcesz spersonalizować swój rodzinny album ze zdjęciami, znajdziesz w nich wiele różnych materiałów dekoracyjnych, w tym stemple, dekoracyjny papier czy brokat.

Czego używamy do dekorowania albumów?

Podstawowymi materiałami dekoracyjnymi są: kolorowy papier, klej i nożyczki. Jeśli jednak zależy nam na stworzeniu bardziej dekoracyjnego albumu, warto sięgać również po błyszczące ćwieki i nity, po ozdobne stemple, naklejki, szablony, dziurkacze z wzorami, dekoracyjne mazaki czy farby. Materiały do scrapbooking to także specjalny papier ozdobny do wycinania, jaki powinien mieć w swojej ofercie każdy sklep z materiałami dekoracyjnymi dla rękodzieła, czy różnego rodzaju metalowe zdobienia rantów okładek, wstążeczki, kolorowe guziki i wiele innych. Część z tego typu przedmiotów z pewnością znajdziesz w swoim domu. Wiele z nich kupisz również w zwykłych sklepach papierniczych, z akcesoriami szkolnymi czy biurowymi – przykład to dekoracyjne stemple. Bardziej specjalistyczne dekoracje, takie chociażby jak wspomniane wcześniej ozdoby metalowe, ćwieki czy nity wraz z urządzeniami do ich wpinania w sztywne karty albumu ze zdjęciami, kupisz w sklepach ze scrapbookingowymi akcesoriami.

Zdobienie albumów na zdjęcia to moda, która dotarła do naszego kraju zza oceanu. Tam scrapbooking jest niezwykle popularnym zajęciem, którym pasjonują się miliony osób. W naszym kraju scrapbooking nie jest jeszcze tak bardzo popularny, ale już dziś bez trudu każdy zainteresowany rękodziełem znajdzie sklepy ze stemplami, papierem, naklejkami i mnóstwem innych gadżetów do dekorowania albumów, kartek okolicznościowych czy zaproszeń.

Artykuł zainspirowany został stemplami dostępnymi w sklepie https://www.fantasyscrap.pl/pol_m_Akcesoria_stemple-1383.html