Palenie tytoniu za pomocą fajek wodnych to cała ceremonia, która pozwala poczuć maksymalną przyjemność oraz niezwykłe wrażenia sensoryczne. Zarówno jak palenie cygar różni się od palenia papierosów, tak i palenie bonga jest zupełnie odrębnym procesem, który przebiega według określonych reguł. Stosowanie tych zasad pomoże zamienić palenie tytoniu w prawdziwy rytuał.

Przygotowanie się do palenia

Podczas palenia fajek wodnych nie wolno się śpieszyć. Jeżeli osoba nie ma wystarczająco czasu na to, żeby palić w spokojnej i zrelaksowanej atmosferze, lepiej ograniczyć się do palenia zwykłego papierosa. Jeżeli jednak czas na to pozwala, do palenia bonga należy dobrze się przygotować, żeby nie rozpraszać się podczas tej ceremonii.

Przede wszystkim należy przyszykować odpowiedni ogień do odpalenia fajki. Eksperci doradzają stosować do tego celu długie zapałki, na przykład takie, które używane są do opalania kominka. Natomiast z zapalniczek lepiej zrezygnować, ponieważ mogą one nadawać dymowi nieprzyjemny zapach gazu albo benzyny. Dobrym wariantem jest także odpalanie fajki za pomocą knota naturalnego. W takim przypadku do podpalania knota warto wcześniej przygotować świeczkę.

Fakja-wodna-Al-Fakher
Fajka wodna. Fot: Shishasklep.pl

Chociaż bongo można palić zarówno na siedząco, jak i na stojąco, należy wybrać do tego procesu odpowiednie miejsce. Między innymi, do takiego celu dobrze będzie się nadawał niski stolik.
Oczywiście, bong to rodzaj fajki, która wymaga zastosowania płynu, dlatego właśnie warto zastanowić się nad tym, co do niego można nalać. Podstawową opcją jest czysta i zimna woda, do której można dodać kawałki lodu, jeżeli fajka wodna nie jest tak zwanego rodzaju ICE. Ci, którzy lubią eksperymenty smakowe, mogą spróbować nalać do fajki sok. Natomiast nie wolno wlewać alkoholu.
Kiedy płyn już znajduje się w środku bonga, ewentualnie z kawałkami lodu, rozdrobniony tytoń należy wsypać do odpowiedniego pojemnika.

Bardzo dobrym pomysłem będzie przygotowanie odpowiedniego napoju, który wzmocni efekty smakowe palenia tytoniu. Jeżeli w przypadku palenia cygar najlepszym dodatkiem jest koniak, paląc fajki wodne, warto przygotować imbryk gorącej zielonej herbaty. Ten tonizujący napój doskonale likwiduje posmak dymu i wzmacnia wrażenia sensoryczne.

W jaki sposób należy palić bong?

Bez wątpienia, na początku należy oszacować ilości tytoniu. Zazwyczaj daje się go tyle, żeby wystarczyło na dwa pełne zaciągnięcia. Jednak ilość ta może się różnić w zależności od wymiarów fajki wodnej.

Zanim tytoń zostanie podpalony, należy dobrze sprawdzić fajkę. W tym celu trzeba spróbować zrobić kilka zaciągnięć, wciągając powietrze przez wodę. Przy tym powinna być zachowana szczelność w górnej części bonga.

Jeżeli powietrze przechodzi przez wodę, oznacza to, że fajka działa dobrze, i można odpalić tytoń. Podczas tego procesu należy uważać, żeby nie odpalać całego tytoniu od razu. Tytoń odpalany jest powoli i równomiernie, dlatego płomień powinien znajdować się na pewnej odległości od tytoniu.

Dym należy zaciągać powoli aż do momentu, gdy wypełni on całe płuca. Wówczas trzeba wypuścić powietrze z płuc, przykrywając ręką górny otwór, żeby zabezpieczyć dym przed uletnianiem się. Drugie zaciągnięcie powinno być krótsze i bardziej gwałtowne. Po wydychaniu dymu warto napić się filiżanki aromatycznej herbaty. Po tym można znowu napełnić wiaderko i powtórzyć proces odpalania tytoniu.

Po skończeniu procesu palenia fajki wodnej, należy ja dobrze umyć, ponieważ pozostałości zapachów mogą negatywnie wpływać na kolejne odpalanie tytoniu.