Webasto zainwestowało 45 milinów Euro w lekkie systemy dachowe

Warszawa 16 stycznia 2014 –  Jednym z kluczowych trendów w zrównoważonym przemyśle motoryzacyjnym stają się lekkie konstrukcje minimalizujące masę pojazdów. Dlatego stale rośnie zainteresowanie ofertą poliwęglanowych systemów dachowych Webasto. Po raz pierwszy produkowane w Scherling panele poliwęglanowe trafią na chiński rynek, do fabryki w Guangzhou. Zostaną wykorzystane do produkcji dachów panoramicznych do najnowszego modelu Volkswagena Golfa (A7). Po złożeniu dachy trafią do fabryki Volkswagena w Foshan, gdzie odbywa się montaż samochodów tej marki przeznaczonych na chiński rynek.

 

Dr Holger Engelmann, Prezes Webasto, jest przekonany, że „w przyszłości dachy zbudowane na bazie komponentów poliwęglanowych będą miały istotny udział w tym największym rynku motoryzacyjnym na świecie”.

Eksperci przewidują, że udział poliwęglanów w produkcji samochodów wzrośnie o 20% w ciągu najbliższych pięciu lat. Gęstość poliwęglanu jest o połowę niższa niż szkła, ale jest on bardzo odporny na uderzenia i jednocześnie o połowę lżejszy od alternatywnych materiałów. Przewidywania ekspertów potwierdza rosnąca popularność rozsuwanych, przezroczystych panoramicznych dachów w samochodach użytkowanych w Chinach – właśnie w tym kraju odnotowano najwyższy na świecie odsetek nowych aut zamawianych z panoramicznymi dachami. Prawie co trzeci samochód wytwarzany w Chinach jest wyposażony w rozsuwany dach panoramiczny, a w kategorii samochodów luksusowych nawet co drugi.

45 milionów euro zainwestowano w technologie poliwęglanowe

 

Z powodu wielu nowych projektów Webasto kontynuuje inwestycje w lekkie konstrukcje dachowe.

„Zainwestowaliśmy 45 milionów euro (61 mln dolarów) w rozwinięcie naszych wiodących technologii poliwęglanowych przeznaczonych do produkcji samochodowych systemów dachowych”. – powiedział Dr Holger Engelmann, Prezes Webasto.

W efekcie została wybudowana nowa hala produkcyjna w Chierling koło Regensburga o powierzchni około 4500 m2 . Aby zapewnić najwyższą jakość procesu produkcji firma zakupiła także trzy nowe maszyny wtryskowo-modelujące i uruchomiła nową lakiernię. W rezultacie po rozbudowie fabryki firma osiągnęła moc przerobową na poziomie miliona komponentów rocznie. Wszystkie elementy produkowane są w miejscu zwanym „Plastics Competence Center” w Schierling w Niemczech. Webasto produkuje panele dachowe dla wielu producentów samochodów.

 

* * *

O firmie Webasto:

Webasto Petemar jest częścią koncernu Webasto AG, którego siedziba mieści się  w Stockdorfie pod Monachium. Webasto pozostaje firmą rodzinną od momentu jej założenia w 1901 roku. Koncern ma obecnie ponad 50 oddziałów na całym świecie (z tego ponad 30 zakładów produkcyjnych). Firma specjalizuje się w produkcji rozwiązań umożliwiających zarządzanie komfortem cieplnym wewnątrz pojazdu oraz systemów dachowych. Webasto należy do 100 największych dostawców urządzeń dla przemysłu samochodowego na świecie. W roku 2011 grupa Webasto wygenerowała sprzedaż w wysokości ponad 2,3 mld EUR przy zatrudnieniu ponad 9.500 pracowników. Kluczowe obszary specjalizacji koncernu to projektowanie i produkcja systemów okien i modułów dachowych oraz dachów do kabrioletów, systemów ogrzewania, chłodzenia i wentylacji do samochodów osobowych, kamperów, jachtów i łodzi, a także do pojazdów użytkowych i specjalnych. Więcej informacji o firmie Webasto można znaleźć na stronie internetowej: www.webasto.pl

 

Kontakt prasowy:

Marta Rakoczy

ConTrust

ul. Łucka 2/4/6 lok. 76

00-845 Warszawa

tel. 605-073-929

e-mail: m.rakoczy@contrust.pl