Spośród wszystkich elementów niezbędnika DJ-a jednym z najbardziej charakterystycznych są chyba słuchawki. Odgrywają niezwykle ważną rolę w pracy DJ-a i są właściwie jego symbolem. Nawet na zdjęciach i ujęciach filmowych DJ-e prawie zawsze są ukazywani ze słuchawkami na uszach bądź na szyi. O tym, jakie powinny być DJ-skie słuchawki, piszemy poniżej.

DJ-ski ekwipunek

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez słuchawek. Używamy ich podczas uprawiania sportu, bo muzyka nas elektryzuje i daje motywację do działania. Korzystamy z nich w podróży, by móc odciąć się od zgiełku otoczenia i móc spokojnie przeczytać książkę bądź wiadomości w sieci. Zabieramy je ze sobą na spacer, by spokojną melodią wyciszyć się i zaznać relaksu. Nosimy je właściwie wszyscy. Niemniej jednak słuchawki dla DJ-a to zupełnie inny rodzaj sprzętu. Dla profesjonalisty liczy się coś więcej niż tylko możliwość odsłuchiwania muzyki. DJ musi słyszeć każdy niuans, każdy najdrobniejszy dźwięk, by móc wychwycić to, co może poprawić w swojej kompozycji. Zresztą, dobrej jakości słuchawki są potrzebne także do tego, by móc wyraźnie usłyszeć piękno muzyki, a nie tylko szukać błędów popełnianych przy pracy.

Słuchawki doskonałe

Laikowi wydaje się, że dobre słuchawki to takie, które dobrze trzymają się na uszach i odtwarzają muzykę. Tak niewygórowane wymagania mogą mieć osoby, które słuchają muzyki jedynie rozrywkowo. DJ-e oczekują od słuchawek zupełnie innej jakości.

Ze słuchawek dedykowanych DJ-owi płynie jakby zupełnie inna muzyka niż ze zwykłych słuchawek. Na doskonałą jakość dźwięku wpływa wiele technicznych kwestii. Od słuchawek DJ-skich wymaga się, aby miały szerokie pasmo przenoszenia, dużą czujność i dużą moc wejściową.

Nawet najlepsze parametry słuchawek są na nic, jeśli konstrukcja wokółuszna jest źle zaprojektowana. Musi ona być miękka, wygodna przy dłuższym oczekiwaniu, ale jednocześnie musi w taki sposób przylegać do ucha, by przekazywać mu dźwięk w najlepszej postaci.

Niektóre słuchawki wyposażone są w dodatkowe funkcje. Przykładowo, słuchawki AKG K181 DJ mają opcję Bass Boost, dzięki którym można regulować niskie częstotliwości  i słyszeć je doskonale nawet w niesprzyjających warunkach otoczenia.

Na pewno też znacie widok DJ-a, który trzyma tylko jedną słuchawkę przy uchu. Na rynku można znaleźć słuchawki z przełącznikiem mono/stereo, który pozwala na odsłuch muzyki jednym uchem.

Jako że każdy DJ dużo się przemieszcza i często transportuje swój sprzęt, słuchawki powinny być skonstruowane w taki sposób, by ich transport był łatwy i bezpieczny. Powinny być zaprojektowane tak, by było możliwe ich składanie i bezproblemowe przenoszenie w jednej torbie z innymi urządzeniami. W myśl najnowszych technologii wysoce zaawansowane słuchawki są do tego lekkie, co sprzyja zarówno ich transportowaniu, jak i wygodnemu użytkowaniu.

Jeśli DJ wie, czego dokładnie oczekuje od swoich słuchawek, przy odrobinie szczęścia i cierpliwości na pewno znajdzie parę słuchawek, która idealnie wpisze się w jego wymagania.