To, w jaki sposób urządzone jest mieszkanie, wiele mówi o jego właścicielach. Każdy posiada swój indywidualny gust i podoba mu się zupełnie coś innego. Wiele osób czerpie inspiracje z prasy branżowej i poszukuje ich w katalogach wnętrzarskich. Są też osoby, które mają bardzo konkretne oczekiwania i same planują swoją przestrzeń. Okazuje się, że często zapominamy o naszych oknach, które mogą stanowić prawdziwą ozdobę pomieszczenia, jeżeli tylko w odpowiedni sposób zadbamy o ich oprawę.

Jak ozdobić okno?

mechanizmy do rolet rzymskichAby okna faktycznie zwracały uwagę i stanowiły ozdobę, wystarczy dobrze zaplanować tę przestrzeń. Jak to zrobić?

  • Na pewno ozdoby nie powinny zabierać światła dziennego, ponieważ traci na tym całe pomieszczenie i staje się ono ciemne i ponure.
  • Doskonałym rozwiązaniem są zwiewne i lekkie firany. Odchodzi się już od tych ozdobnych, ciężkich i długich, tak samo, jak od zasłon.
  • Warto zdecydować się również na rolety, które mogą być prawdziwą ozdobą, w szczególności – rolety rzymskie. Mechanizmy do rolet rzymskich są bardzo nowoczesne i nie sprawiają nikomu problemu w obsłudze.
  • Jeżeli decydujemy się na żaluzje, zadbajmy o ich jakość, aby ładnie prezentowały się w oknie.

Poza oczywistymi rozwiązaniami, warto też zadbać o to, aby sam parapet okienny prezentował się właściwie. Obecnie najczęściej montuje się parapety białe, z plastiku i odchodzi od innych rozwiązań.

Modne ozdoby w oknie

Każda pani domu posiada rośliny domowe i o nie dba. Takie rośliny można wyeksponować właśnie na parapecie okiennym, gdzie otrzymają odpowiednią dawkę słońca. Oczywiście, powinny one zostać dopasowane do tego, z jakiej strony znajdują się okna i jakie mają indywidualne potrzeby.

Szczególnie modne są obecnie rzymskie rolety, które można potraktować jako osłonę przed słońcem oraz ozdobę. Mechanizmy do rolet rzymskich można bez problemu kupić w każdym sklepie branżowym i zamontować nawet samodzielnie. Sprawdzają się one w szczególności w pomieszczeniach, które są przytulne i kojarzą się z romantyzmem, jak sypialnia i kuchnia. Oczywiście, można je również montować w salonie, a nawet w łazience. Mechanizmy do rolet rzymskich dostosowane są do takich pomieszczeń.

Poza oczywistymi ozdobami, jak firany i rośliny, można również na parapetach okiennych stawiać piękne świeczniki i inne ozdoby, także z materiału. Warto ich szukać przede wszystkim w sklepach z artykułami dekoracyjnymi i domowymi. Pięknie zagospodarowują one przestrzeń okienną i dodają przytulnej atmosfery każdemu pomieszczeniu.