Badanie przeprowadzone na zlecenie Grupy Okazje pokazało, że aż 69% z nas podczas wakacji robi zdjęcia smartfonem[1]. W wielu przypadkach zastępuje on całkowicie aparat fotograficzny – uznajemy bowiem, że nie ma potrzeby, abyśmy posiadali obydwa te urządzenia. Wykorzystywanie smartfonu do robienia zdjęć jest z pewnością bardzo praktyczne i wygodne, a co więcej często pozwala na uchwycenie wyjątkowej dla nas chwili – o dobrym zdjęciu nie zawsze decyduje przecież jakość sprzętu, ale szybka reakcja na zaistniałą sytuację.

Smartfony zastępują nam nie tylko komputery, ale i nawigacje, latarki, odtwarzacze muzyki, notatniki, kalendarze, książki, a także instrukcje obsługi. Takich przedmiotów jest jeszcze więcej, a jednym z najbardziej oczywistych jest aparat fotograficzny. Większość smartfonów robi już bowiem zdjęcia o jakości porównywalnej do tej, którą gwarantują cyfrowe aparaty kompaktowe, czyli takie, których do tej pory używało większość z nas. Z kolei topowe modele często dorównują już jakością wspomnianym kompaktom. Możliwości tych urządzeń sprawiły, że bardzo duża grupa osób rezygnuje z zabrania na wakacyjny wyjazd aparatu cyfrowego. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Grupy Okazje, aż 69% ankietowanych zadeklarowało, że podczas urlopu robi zdjęcia właśnie smartfonem. Taką odpowiedź wskazały zwłaszcza kobiety oraz osoby z grupy wiekowej 18-35 lat. Przy aparacie cyfrowym pozostaje z kolei 47% badanych. Trzecie miejsce w rankingu z wynikiem 13% zajęła lustrzanka, która jest aparatem trudniejszym w obsłudze oraz droższym niż aparat kompaktowy, a czwarte tablet z wynikiem 10%. Przyglądając się turystom wydawać by się mogło, że to ostatnie urządzenie jest nieco bardziej popularne. Nie jest ono jednak tak poręczne i powszechne jak smartfon, a jedynie bardziej widoczne ze względu na swoje duże rozmiary.

Stale rosnąca popularność smartfonów ma zdecydowanie wpływ na sprzedaż aparatów fotograficznych. Badanie przeprowadzone na zlecenie Grupy Okazje pokazało bowiem, że jedynie 14% ankietowanych ma w planach zakup nowej cyfrówki. Z kolei 72% nie przewiduje takiego wydatku. Można się zatem domyślać, że smartfon w zupełności spełnia ich wymagania jeżeli chodzi o funkcjonalność i jakość robionych zdjęć.

Czy smartfony całkowicie zastąpią aparaty fotograficzne? Być może stanie się tak wśród osób, które zdjęcia robią amatorsko, ale z pewnością nie wśród profesjonalistów czy pasjonatów, dla których zrobienie dobrego zdjęcia to coś więcej niż stuknięcie palcem w monitor.

[1] Badanie ilościowe realizowane techniką CAWI – przeprowadzone wśród  członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 15.04.2016 – 17.04.2016 r.