W wielu polskich domach wytwarza się dzisiaj domowy alkohol. Receptury na pyszne wina owocowe, słodkie nalewki czy rozgrzewające pitne miody są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Coraz więcej osób powraca do tej wspaniałej tradycji i próbuje swoich sił w amatorskim wytwarzaniu pysznych trunków. Jednakże, aby móc cieszyć swoje podniebienie winem własnej produkcji, niezbędne będą akcesoria winiarskie.

Niestety ani same chęci, ani pasja, ani nawet najlepsze owoce nie wystarczą do wytworzenia własnego wina. Jeśli chcemy rozpocząć produkcję, potrzebny nam będzie konkretny sprzęt. Szeroką gamę akcesoriów winiarskich znajdziemy przede wszystkim w rozmaitych i licznych sklepach internetowych dla pasjonatów. Oprócz tego akcesoria winiarskie bardzo często można spotkać w marketach budowlanych i ogrodowych.

akcesoria winiarskieOpcja dla początkujących…

Najprostszą opcją dla osób początkujących i nierozeznanych jeszcze tak bardzo w produkcji, są gotowe zestawy akcesoriów winiarskich np. w sklepie Winodomowe.pl. Decydując się na zakup gotowego zestawu mamy bowiem pewność, że po pierwsze są to wszystkie niezbędne do destylacji akcesoria, a po drugie, że są one ze sobą kompatybilne. Jeśli więc nie chcemy ryzykować i eksperymentować, a po prostu zależy nam na jak najszybszym rozpoczęciu produkcji, to gotowy zestaw akcesoriów winiarskich jest zdecydowanie rozwiązaniem dla nas.

I dla tych zaawansowanych

Jeśli jednak mamy już pewne doświadczenie albo po prostu jesteśmy dobrze przygotowani do zakupów i zależy nam na pewnych określonych parametrach, to zdecydowanie powinniśmy samodzielnie wybierać elementy. Wśród akcesoriów winiarskich na pewno znajdą się pojemnik fermentacyjny, rurka fermentacyjna, wężyk do zlewania wina (najlepiej z pompką i zaworkiem motylkowym), a także oczywiście butelki, korki i nasadki przeciwkurzowe. Przydatne mogą okazać się także inne kapturki-kapturki termokurczliwe. Jest to cienka folia, która spełnia funkcję dekoracyjną na butelce, ale także jest niejako gwarantem, że przed nami nikt nie otworzył wina. Oczywiście taki element nie jest konieczny w przypadku, gdy wytwarzamy wina tylko dla siebie, ale na pewno przyda się w momencie, gdy będziemy chcieli takie wino komuś sprezentować-butelka wyda się o wiele bardziej elegancka.

Akcesoria winiarskie to nie tylko gadżety, to realne narzędzia, bez których nie uda nam się wytworzyć naszego wina. I nawet jeśli nie jesteśmy pewni, czy produkcja wina, to nasze nowe ulubione hobby i czy nie będzie to jedynie jednorazowa próba, to warto spróbować, bowiem podstawowe akcesoria winiarskie są dosyć tanie i stać na nie praktycznie każdego. Więc nawet jeśli po pewnym czasie porzucimy wytwarzanie win (a szkoda!), nie będziemy stratni.