Mieszkania gotowe cieszą się dużo większą popularnością niż te, będące jeszcze w trakcie budowy. Coraz więcej klientów pytających o nowe M interesuje się mieszkaniami na zrealizowanych już osiedlach. Są to głównie rodziny z dziećmi, którym zależy na szybkim znalezieniu odpowiedniego mieszkania. Kupując nieruchomość jeszcze w listopadzie możemy zdążyć z wprowadzeniem się przed świętami Bożego Narodzenia.

Z analiz redNetProperty Group wynika, że gotowe mieszkania cieszą się dużą popularnością. W Poznaniu ich udział w sprzedaży wynosi ok. 45 proc. Udział lokali, które zostaną ukończone w tym roku, waha się od 24 proc. w Poznaniu i Warszawie, a do 36 proc. we Wrocławiu. Najniższe ceny obowiązują zwykle na wczesnym etapie budowy. Aby uzyskać kredyt, deweloperzy muszą się wykazać przedsprzedażą na wyznaczonym przez  banki poziomie. Im bliżej ukończenia inwestycji, tym ceny stabilniejsze. Dopiero długie zaleganie lokali w ofercie może skłonić dewelopera do ich ponownej przeceny.

– Mieszkania gotowe stanowią znaczną część naszej oferty. Klienci chętniej wybierają takie oferty ze względu na brak ryzyka. Przeniesienie własności następuje w momencie zakupu. Można sprawdzić jakość wykonania, widok z okna, zagospodarowanie terenu. Ponadto klient kupując gotowe mieszkanie korzysta, ponieważ nie ponosi dodatkowych kosztów ubezpieczenia kredytu (natychmiast może ustanowić hipotekę). Najważniejszą zaletą jest jednak to, ze od razu można przystąpić do wykańczania lokalu – tłumaczy Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej.

Zaletą gotowych mieszkań jest możliwość szybkiego wprowadzenia się. Jest to również spora oszczędność finansowa. Kupujący nie muszą wynajmować innego mieszkania w trakcie budowy, a poza tym nie ponoszą dodatkowych kosztów, jak spłata odsetek od zaciągniętego kredytu przed uzyskaniem kluczy, czy dodatkowe ubezpieczenia, których wymagają banki. W I kwartale ubiegłego roku tylko 7% Poznaniaków zdecydowało się na mieszkanie w inwestycji, która nie wyrosła jeszcze z ziemi, wynika z danych Home Broker. Nie dotyczy to jednak wszystkich inwestycji.

– Nasz system sprzedaży od początku działalności zakłada sprzedaż na etapie budowy. Ostatecznie zaledwie kilka procent naszych inwestycji nie zostaje sprzedana przed ostatecznym odbiorem – mówi Adam Wędrychowicz, ze spółki Linea. To dla nas także dowód zaufania, za który bardzo dziękujemy – dodaje.

Renoma deweloperów to podstawa przy wyborze nieruchomości. Klienci sprawdzają obecność firmy na giełdzie, wypłacalność inwestora, funkcjonowanie na rynku od wielu lat i realizację z sukcesem jak największej liczby inwestycji.

– Większe zaufanie wzbudzają deweloperzy z tradycjami. Jesteśmy jednym z najstarszych deweloperów  w Poznaniu, działamy już od 22 lat, wybudowaliśmy ok. 5.000 mieszkań. Dla klientów ważne jest, że mogą zobaczyć zrealizowane przez nas inwestycje – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej.

Na rynku znaleźć można mieszkania gotowe w atrakcyjnych cenach. Obecnie wybór tego rodzaju nieruchomości jest duży. Ukończone mieszkania w Poznaniu są m. in. w inwestycji Agencji Inwestycyjnej na os. Batorego 41A. Do kupienia są lokale od 34 do 66 mkw., w cenach od 6,100 zł za mkw. Z kolei na Sołaczu Agencja Inwestycyjna oferuje gotowe mieszkania o pow. od 44,5m2 do 84m2, w cenach już od 6.500zł.  Z kolei pod Poznaniem Linea oferuje kilka gotowych nieruchomości m.in. mieszkanie 74m2 typu FORMA, oraz dom szeregowy PIANO. Ofert mieszkań gotowych będzie systematycznie ubywać. Z tego względu jest to doskonały moment na kupno swojego wymarzonego m.