Na przestrzeni najbliższych 30 lat zużycie energii elektrycznej na świecie wzrośnie o ok. 56 proc., a towarzysząca temu emisja dwutlenku węgla – o 46. Prognozy amerykańskiego EIA determinują wdrażanie proekologicznych rozwiązań. Odpowiedzią na potrzebę racjonalnego gospodarowania energią są modele smart cities czy rozwiązania typu LED .    

Połączenie nowych technologii, potencjału instytucji państwowych oraz kreatywności społeczeństwa – to, zdaniem autorów raportu „Przyszłość Miast – Miasta Przyszłości”, definicja pojęcia smart city. Jak w praktyce funkcjonują tego typu jednostki? Jakie niesie to za sobą korzyści? W końcu – jak ten model funkcjonuje w Polsce?

Zdalna kontrola

Jedną z podstawowych zalet wszystkich systemów wykorzystywanych w inteligentnych miastach jest wyraźna redukcja kosztów. Doskonale obrazuje to technologia M2M, machine to machine, polegająca na wymianie danych pomiędzy kilkoma odrębnymi jednostkami. Jest ona wykorzystywana m.in. w procesie zarządzania oświetleniem ulicznym. – Wdrożenie dedykowanych systemów pozwalających na zdalną obsługę infrastruktury oświetleniowej może przynieść w ciągu roku nawet 30-procentową redukcję kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej – mówi Andrzej Nowak z firmy Luxan, wdrażającej projekty w ramach systemu MINOS. – Rozwiązania o tym charakterze pozwalają na kontrolowanie niemal wszystkich jednostek, bez względu na ich rodzaj i lokalizację – dodaje. Podobne systemy uruchamiane są w największych polskich miastach. Na przykład w Gdańsku zdalnie zarządza się już ponad 60 proc. oświetlenia ulicznego.

 

Światło w tunelu

Technologia M2M, na której w dużej mierze bazują smart cities, to niejedyny sposób na optymalizację zużycia energii elektrycznej. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają również rozwiązania typu LED. – Długa żywotność oraz stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji to główne zalety tej technologii – komentuje Andrzej Nowak. – Lampy oparte na technologii LED zużywają też  nawet do 30 proc. mniej energii niż ich sodowe odpowiedniki – dodaje. To, uznawane za jedno z najbardziej wydajnych źródeł światła na rynku, rozwiązanie jest również przyjazne środowisku. Niewielkiemu poborowi energii, towarzyszy znaczące ograniczenie emisji dwutlenku węgla, co jest szczególnie istotne w kontekście wspomnianego raportu EIA. Na proekologiczny charakter rozwiązań LED wpływa również ich kompatybilność z odnawialnymi źródłami energii elektrycznej, takimi jak turbiny wiatrowe czy panele solarne.

Dynamicznie rozwijające się polskie aglomeracje miejskie coraz częściej korzystają z potencjału, jaki niesie wykorzystanie nowych technologii typu „inteligentne” systemy. Pozwala to nie tylko bezpośrednio obniżać koszty, ale również dbać o środowisko naturalne. Takie połączenie pozwala widzieć energetyczną przyszłość… w pozytywnym świetle.