Produkty rybne FRoSTY zostały oznaczone niebieskim certyfikatem MSC. FRoSTA to obecnie jedyny w Polsce producent, którego wszystkie produkty rybne będą posiadały niebieski certyfikat MSC na opakowaniu. Oznacza on, że ryby FRoSTY pochodzą ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk.
Z danych FAO wynika, że blisko 90% światowych zasobów rybnych jest nadmiernie eksploatowanych bądź wręcz całkowicie wyeksploatowanych. To dlatego MSC – największa niezależna organizacja pozarządowa zajmującą się zrównoważonym rybołówstwem – ustanowiła standardy zrównoważonych połowów oraz standardy certyfikacji w łańcuchu dostaw.
Niebieski certyfikat MSC potwierdza, że ryba pochodzi ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk. Taki znak gwarantuje, że rybołówstwo spełniło wytyczne w zakresie zrównoważonych połowów, a wszystkie firmy, które brały udział w procesie przygotowania produktu, spełniły standard MSC w łańcuchu dostaw, gwarantujący pełną identyfikowalność produktów i niemieszanie się certyfikowanych produktów rybnych z tymi bez certyfikatu.
Teraz do grona producentów posiadających certyfikat na opakowaniach produktów rybnych dołączyła FRoSTA. Niebieski certyfikat MSC jest już obecny m.in. na Rybach z pieca czy Złotych paluszkach rybnych – flagowym produkcie FRoSTY. Do końca 2014 r. pojawi się także na pozostałych produktach z rybnego asortymentu firmy.
– Jako lider rynku mrożonych produktów rybnych w Polsce czujemy się zobowiązani troszczyć się o stan zasobów ryb w morzach i oceanach. Wiemy, że sami nic nie zdziałamy. Natomiast współdziałając z rybakami, przetwórcami i konsumentami, jesteśmy w stanie osiągnąć realne efekty. Jesteśmy dumni z otrzymania certyfikatu MSC i cieszymy się, że możemy dołączyć do tej globalnej inicjatywy na rzecz ochrony mórz i oceanów – mówi Aleksandra Wysocka, Marketing Manager z FRoSTY.
Jak przebiegał proces certyfikacji firmy FRoSTA wyjaśnia Anna Dębicka, szefowa MSC Polska: Aby niebieski certyfikat MSC mógł znaleźć się na produktach rybnych FRoSTY, przeprowadzony został szczegółowy audyt w fabrykach firmy pod kątem zachowania przez nią norm w zakresie łańcucha dostaw produktów rybnych pochodzących ze zrównoważonych połowów. Sprawdzono także, czy wykorzystywane przez FRoSTĘ ryby w procesie produkcji pochodząz certyfikowanych łowisk oraz czy jej dostawcy posiadają certyfikat MSC. Niebieski certyfikat MSC na opakowaniach produktów FRoSTY, stanowi najlepsze potwierdzenie, że firma sprostała rygorystycznym normom MSC w zakresie łańcucha dostaw. Warto dodać, że ponad 285 produktów rybnych i owoców morza w Polsce jest już oznaczonych certyfikatem MSC. Wśród nich znajdują się także te wytwarzane przez FRoSTĘ – podkreśla Dębicka.

Dodatkowe informacje:
FRoSTA to marka żywności mrożonej, obecna na polskim rynku od 1998 roku. W ofercie firmy znajdują się produkty z ryb, mieszanki warzywne, dania gotowe oraz produkty z kurczaka i zioła. FRoSTA, wprowadzając w 2011 roku politykę 100% naturalnego smaku, jako pierwsza firma w Polsce usunęła ze wszystkich swoich produktów: barwniki, aromaty, wzmacniacze smaku i skrobię modyfikowaną chemicznie. W 2014 r. wszystkie produkty rybne FRoSTY uzyskały niebieski certyfikat MSC. Gwarantuje on, że ryby w produktach FRoSTY pochodzą ze zrównoważonych łowisk. FRoSTA. Smaczna i prosta.
MSC jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową założoną w 1997 roku z inicjatywy WWF i firmy Unilever. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie. www.msc.org/pl

FRoSTA Ryba z pieca z sosem pieczarkowym