Nadchodzący Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, 19 sierpnia, to dobra okazja, by opowiedzieć o działaniach realizowanych w ramach edukacyjnego programu 1000 pierwszych dni dla zdrowia we współpracy z Bankami Żywności.

W ramach programu dzielimy się wiedzą na temat prawidłowego żywienia kobiet w ciąży i dzieci w pierwszych latach ich życia. Dzięki współpracy z Bankami Żywności docieramy do przyszłych rodziców, rodziców i opiekunów najmłodszych z małych i dużych miejscowości w całym kraju.

W ramach tegorocznego konkursu grantowego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” aż 6 Banków Żywności nagrodzono grantami na realizację projektów związanych z edukacją żywieniową. Instytucje te zapobiegają marnowaniu żywności i aktywnie działają na rzecz zmniejszenia obszarów niedożywienia w Polsce. Prowadzą także m.in. dystrybucję żywności wśród potrzebujących, a od ubiegłego roku – dzięki współpracy z programem – prowadzą edukację żywieniową wśród swoich podopiecznych.

Banki żywności w Krakowie, Olsztynie, Częstochowie, Łodzi, Warszawie i Ciechanowie organizują spotkania edukacyjne, warsztaty i konsultacje dla przyszłych rodziców i rodziców najmłodszych dzieci. Działaniami edukacyjnymi w 2014 roku obejmą łącznie kilkanaście tysięcy odbiorców w różnych regionach kraju.

Warto wspomnieć też o działaniach innych grantobiorców edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Żłobki i organizacje pozarządowe w całej Polsce organizują warsztaty dla dzieci i rodziców, zajęcia edukacyjne, konkursy, pikniki i edukacyjne spotkania artystyczne. Ze swoimi działaniami dotrą w tym roku aż kilkadziesiąt tysięcy osób w całym kraju!

Pomocy humanitarnej w szerokim znaczeniu udziela mamom-cudzoziemkom warszawska Fundacja „MultiOcalenie”, która od kwietnia realizuje projekt pt. „Macierzyństwo na uchodźstwie”. Dla 120 mam z 200 dziećmi przygotowano 6 edukacyjnych pikników, umożliwiono im konsultacje z lekarzami, specjalistami, a uczestnikom spotkań zapewniono zdrowe posiłki, pomagające kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe. Na potrzeby mam-cudzoziemek przetłumaczono także ulotki edukacyjne na języki: rosyjski, angielski, arabski, czeczeński i gruziński. Zostaną one przekazane do 12 ośrodków dla uchodźców w całym kraju.

W ramach projektów wszyscy uczestnicy są edukowani w zakresie 6 złotych zasad zdrowego odżywiania na 1000 pierwszych dni. Dowiadują się, w jaki sposób zmienić nawyki żywieniowe rodziny, jak dbać o prawidłowe odżywianie w ciąży i jak prawidłowo żywić malucha w pierwszych latach jego życia.