Pies to nie tylko zwierzę, domownik, ale też nie raz przyjaciel, który często staje się pełnoprawnym członkiem rodziny, zabieranym nawet na wakacje. Rasy psów różnią się między sobą wielkością, inteligencją, psim zachowaniem. Czy zastanawialiście się kiedyś jakie rasy psów są najpopularniejsze w Polsce?

Owczarek niemiecki

Jedna z najbardziej znanych i uwielbianych przez Polaków psich ras, głęboko zakorzeniona nawet w powojennej kulturze. Serialowy Szarik z Czterech Pancernych i Pies, Cywil z Przygód Psa Cywila, bohater Komisarza Rexa czy Komisarza Alexa. Serialowy owczarek zawsze jest nieustraszonym, inteligentnym i posłusznym kompanem, więc nie ma nic dziwnego w tym, że ludzie go tak uwielbiają.

Owczarek niemiecki powinien być psem żywiołowym, inteligentnym, posłusznym i lojalnym. Szybko się uczy i współpracuje. Owczarki wymagają od właściciela dużej ilości ruchu i zajęć. Pamiętajmy jednak, aby nasz owczarek niemiecki stał się drugim Szarikiem będzie potrzebował wielu szkoleń i tresury.

Yorshire terrier

Słodkie maleństwo idealne do mieszkania w bloku. Rasa ta, dzięki swoim niewielkim gabarytom zawsze posiada urok szczeniaka. Yorkshire terrier łatwo przywiązuje się do właścicieli oraz jest przyjazny dzieciom, również pod względem alergii, gdyż należy do tzw. ras hipoalergicznych, ponieważ zamiast sierści posiada włosy. Pamiętajmy, że rasa ta nie należy do kanapowców, piesek jest energiczny i zuchwały, źle wychowany może być bardzo wyszczekany i mieć skłonność do gryzienia.

Labrador retriver

Psy tej rasy są łagodne, pełne energii i pogody ducha. Idealnie sprawdzają się jako myśliwi, psy ratownicze, psy terapeuci czy przewodnicy niewidomych. Labradory uwielbiają pływać i biegać, mają nieprzemakalną sierść. Są bardzo utalentowane i niezmordowanie pracują w miejscach katastrof, poszukując ofiar. Tryskający energią pies sprowadzony do roli kanapowca może okazać się kłopotliwy. Rasa ta ma skłonność do nadwagi, gdyż posiada ogromy apetyt.

Berneński pies pasterski

Kiedyś funkcjonował jako pies pracujący o szerokim zastosowaniu – pilnował stad, stróżował i ciągał ciężkie ładunki. Dziś bardzo dobrze spełnia swoją rolę jako stróż oraz towarzysz rodziny. Rasa ta posiada niewątpliwy urok oraz jest łagodnego charakteru. Psy z tej rasy przywiązują się bardzo do właścicieli, są cierpliwe i spokojne. Decydując się na kupno pamiętajmy, że rasa ta potrzebuje dużo ruchu oraz kontaktu z ludźmi. Berneński pies pasterski nie należy do ras długowiecznych – ma skłonność do nowotworów, tycia, skrętu żołądka i źle znosi upały.

Sznaucer miniaturowy

Pies Pruski i jak na pruskie wychowanie przystało – zdyscyplinowany, czujny, inteligentny i waleczny. Psy tej rasy uwielbiają wszelką aktywność, są żywiołowe i pełne energii. Źle wychowany sznaucer potrafi być uparty i rozszczekany. Sznaucery mają wysoką odporność na wszelkie choroby i posiadają niewielką predyspozycję do chorób wrodzonych. Doskonale nadaje się na szkolenia z zakresu posłuszeństwa.

Więcej popularnych ras psów znajdziesz tutaj.