Wybór wymarzonego projektu domu to ważna i trudna decyzja, lecz zanim zaczniemy poszukiwana tego jedynego, należy znaleźć działkę, na której stanie nasz przyszły dom. Na co należy szczególnie zwrócić uwagę i czym się kierować podczas zakupu działki podpowiada architektka Małgorzata Simla z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

 Selena II G1

1. Jak szukać działki

Najprostszym i najlepszym sposobem jest wybranie się samochodem w okolicę, która nas interesuje. O grunty na sprzedaż warto zapytać w mijanych gospodarstwach, dobrze jest rozwiesić ogłoszenia i wypatrywać tabliczek informujących o sprzedaży. Drugi sposób jest prostszy i nie wymaga od nas wyjścia z domu – wystarczy znaleźć w Internecie właściwe strony i określić pożądane parametry, lokalizację.

PAMIĘTAJ! O cenie gruntu głównie będzie decydować jego lokalizacja, stan prawny oraz stan infrastruktury technicznej w bezpośrednim sąsiedztwie.

2. Gdy znajdziesz działkę – zapoznaj się z księgą wieczystą, do której nieodpłatny dostęp można uzyskać w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych oraz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Sprawdź:

• kto jest właścicielem nieruchomości?

• czy nieruchomość jest obciążona hipoteką?

• czy działka jest obciążona służebnością lub innym ograniczonym prawem rzeczowym?

Wyszukiwarka ksiąg wieczystych: www.ekw.ms.gov.pl

3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – czyli wizyta w urzędzie gminy lub miasta

• zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) precyzyjnie określającym przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu (część gmin udostępnia swoje plany w Internecie)

• dowiedz się, czy wybrana działka jest rzeczywiście przeznaczona w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną

• jeżeli teren nie jest jeszcze objęty planem zagospodarowania przestrzennego – wystąp do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu

W Urzędzie Gminy dobrze jest także sprawdzić jaka jest powierzchnia działki, jej kształt, a także, czy nie jest zabudowana i zadrzewiona. Sprawdzenie warunków zabudowy jest konieczne, ponieważ definiuje wytyczne, które musi spełniać nasz przyszły dom, m.in. kształt dachu, układ kalenicy, ilość kondygnacji, czy wysokość budynku – mając tę wiedzę, oszacujemy, czy będziemy mogli wybudować dom zgodny z naszą wizją.

4. Ukształtowanie działki i jej lokalizacja

Mapy geodezyjne, dostępne w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej lub w wydziałach geodezji Urzędów Gmin są lekturą obowiązkową. W niektórych rejonach Polski, dodatkowo trzeba sprawdzić, czy nasza przyszła budowa nie będzie kolidowała z ograniczeniami narzuconymi przez konserwatora zabytków lub przyrody.

• sprawdź rodzaj gruntu, zarówno pod względem jego nośności, jak i przepuszczalności

• poznaj usytuowanie działki względem stron świata i drogi dojazdowej

• dowiedz się, czy w najbliższym sąsiedztwie nie ma zlokalizowanych działalności i funkcji mogących niekorzystnie wpływać na przyszły komfort użytkowania domu (hałaśliwe sąsiedztwo, droga szybkiego ruchu, fabryka emitująca przykre zapachy itp.)

5. Uzbrojenie terenu

Przed zakupem działki koniecznie trzeba zapytać o aktualny stan zagospodarowania terenu – czy w pobliżu znajdują się sieci: energetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, czy też przyjdzie nam budować je na własny koszt oraz czy przez teren działki nie biegną media (np. linie energetyczne) powodujące wykluczenie części gruntu. Przemyślany wybór pozwoli uniknąć niepotrzebnych komplikacji i problemów podczas budowy wymarzonego domu.

• ustal istniejące i projektowane uzbrojenie terenu (prąd, gaz, kanalizacja, woda, linia telefoniczna)

• rozważ kwestię dogodnego, utwardzonego dojazdu do działki oraz zapewnienia jej dostępu do drogi publicznej

Znajdź działkę dla siebie na: www.dzialki.pl

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszym architektem dyżurnym. 

Zadzwoń: 71 798 38 42

Napisz: architekt@archipelag.pl

Odwiedź nas: ul. Rzeźnicza 28-31, 50-130 Wrocław

Zapraszamy w każdą środę od 9.00 do 19.00

w pozostałe dni tygodnia (poniedziałek – piątek) od 9.00 do 17.00

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG