Choć beton architektoniczny już od jakiegoś czasu gości w nowoczesnych projektach wnętrz, designerzy i architekci wciąż starają się wydobyć więcej możliwości z tego surowego, lecz jakże fascynującego tworzywa. Beton zyskał nową, niespotykaną nigdy dotąd oprawę w najnowszych modelach lamp z kolekcji SPOT Light.

Lampy wiszące STRONG
(fot. SPOT Light)

Beton przez długi czas był kojarzony z budownictwem wielkopłytowym, jednak podejście to uległo to zmianie pod wpływem przenikających do Polski trendów modernizmu spod znaku takich ikon designu jak Le Corbusier czy Tadao Ando. Wiek XX był czasem ogólnoświatowego zachwytu betonem i jego surową teksturą. Ten chropowaty surowiec nazywany „odtworzonym kamieniem” pozwala również dziś designerom i architektom wnętrz na zupełnie nowe formy ekspresji. Doskonale komponuje się ze szkłem, metalem czy drewnem, tworząc unikatowe zestawienia. Wraz z rozwojem technologii LED pojawiła się ponadto możliwość efektownego prezentowania charakterystycznej struktury betonu za pomocą zimnego lub ciepłego światła. Obecnie topowym trendem są zwłaszcza betonowe lampy, które pozwalają na kreowanie niepowtarzalnego klimatu we wnętrzach. Teraz firma SPOT Light otworzyła nowy rozdział w designie betonowego oświetlenia, wprowadzając modele łączące w sobie zaskakujące konwencje: GALLANT, PROOF, COOL i STRONG. Produkty zostały wykonane z opracowanej w firmie SPOT Light plastycznej mieszanki wzmocnionej włóknem szklanym, która sprawia, że obudowy są niezwykle lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe na uszkodzenia.

W poszukiwaniu nowej estetyki

Największym źródłem sukcesu wiszących betonowych jest ich unikatowa estetyka. Masywny, betonowy kosz zawieszony na cienkim przewodzie wydaje się przeczyć prawom fizyki. Firma SPOT Light postawiła kolejny krok w designie betonowego oświetlenia, wprowadzając nowatorskie lampy podsufitowe i kinkiety, które stanowią kolejny dowód na to, że beton wcale nie musi być ciężki, ani ascetyczny i świetnie łączy się z innymi materiałami. Uhonorowana 1. Nagrodą na Międzynarodowych Targach Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO seria GALLANT to intrygujące połączenie surowego, przemysłowego stylu z ponadczasowym wdziękiem kryształu. Wykonane z betonowych odlewów podstawy w kształcie prostokąta i kwadratu posiadają aksamitną strukturę i niepowtarzalny odcień szarości. Design opraw został uszlachetniony kloszami z ekskluzywnego, transparentnego kryształu, który miękko rozprowadza światło. W ramach serii dostępne są modele sufitowe i stołowe, co daje bardzo szerokie możliwości projektowe. Kolejną nowatorską propozycją są architektoniczne oprawy ścienne PROOF, dostępne w trzech wersjach wykonania i trzech rozmiarach. To zróżnicowana seria, która przyciąga uwagę niespotykanymi formami. W kolekcji dostępne są lampy w kształcie sześcianu, prostokąta i półokręgu. Modele w większych rozmiarach zostały wyposażone dodatkowo w osłonę ze szkła mrożonego. Wszystkie produkty z tej serii posiadają jedno wmontowane źródło światła LED G9 o ciepłej barwie 2700 K i mocy 360 lumenów.

Kolekcja lamp GALLANT- najlepszy wyrób targów ŚWIATŁO 2017 (fot. Spot Light)

 Minimalizm w czystej postaci

To, co najbardziej urzekło współczesnych architektów w betonie jest jego mocny, minimalistyczny charakter. Ten niezwykły materiał jest fascynujący sam w sobie, bez niego nowoczesne wnętrza nie miałyby w sobie właściwego dla nich spokoju i monumentalizmu. Dlatego w kolekcji betonowych lamp SPOT Light zagościły również modele o czystym, ascetycznym designie, który sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych, industrialnych a także skandynawskich. Ukłonem w kierunku czystej, modernistycznej architektury są lampy podsufitowe COOL. Proste, geometryczne formy w kształcie kwadratu lub prostokątu zostały uzupełnione metalicznymi elementami z metalu o satynowym wykończeniu. W zależności od indywidualnych wymagań można dobrać model z 1, 2, 3 lub 4 źródłami światła LED GU10 o mocy 5 W. Nowościami, które z pewnością zachwycą zwolenników naturalnych form oświetleniowych z serii TRONGO w kolekcji WOOD są ich betonowe odpowiedniki – STRONG. Lampy stojące z podstawą w kształcie walca lub sześcianu są dostępne w wersji z tkaninowym kloszem lub z odkrytym źródłem światła. Uzupełnienie serii stanowią zwisy z betonowym elementem. Seria STRONG to atrakcyjna alternatywa dla minimalistycznych, metalowych lub drewnianych lamp w stylu skandynawskim.

Lampy stołowe STRONG (fot. Spot Light)