Przemarznąć jest bardzo łatwo, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, a to najprostsza droga do uciążliwej choroby. Pierwsze objawy przeziębienia to zwykle delikatny ból gardła i katar. Z czasem pojawia się również gorączka, nasilają się pozostałe objawy. Pojawia się ból głowy, bóle mięśniowe, zmęczenie itd. Większość z nas z tego typu objawami radzi sobie poprzez aplikację różnego rodzaju specyfików dostępnych w aptece. Trzeba mieć jednak świadomość, że są to środki, które jedynie częściowo uśmierzają objawy przeziębienia, nie zwalczają jednak jego przyczyn. Dla zapobiegnięcia chorobie potrzebny jest po prostu zdrowy tryb życia, przede wszystkim odpowiednia dieta, a także aktywność fizyczna. Te dwa elementy sprawiają, że nasz organizm działa sprawniej i sam układ odpornościowy potrafi radzić sobie z różnego typu dolegliwościami. Dzięki właściwej diecie oraz codziennej aktywności ryzyko złapania infekcji będzie znacznie niższe. Jeśli jednak złapiemy już przeziębienie, radzić sobie z nim można na różne sposoby.

 

Pierwsze przejawy przeziębienia, chociażby w postaci odczuwalnych dreszczy, najlepiej zwalczać domowymi sposobami. Jeśli zadziałasz odpowiednio szybko, być może uda Ci się uniknąć nasilenia objawów i konieczności sięgnięcia po farmaceutyki. Gdy przemarzniesz lub Cię zawieje, po powrocie do domu trzeba się jak najszybciej rozgrzać. Dobrym sposobem będzie gorąca kąpiel, herbata z cytryną, zmiana odzieży na cieplejszą lub tradycyjne wygrzanie się. Sen to najlepszy sposób na regenerację i szansa dla organizmu, by własnymi siłami mógł uporać się z pierwszymi oznakami infekcji. Naturalnie warto sięgnąć również po produkty bogate w witaminy, zwłaszcza w witaminę C. Najlepszym ich źródłem są świeże owoce i warzywa, soki naturalne, a w ostateczności także różnego rodzaju preparaty witaminowe. Dostarczenie organizmowi środków do walki z chorobą to kluczowy element w zwalczaniu pierwszych objawów przeziębienia lub grypy.

 

Warto pamiętać, że lekko podwyższona temperatura nie jest czymś groźnym. Wręcz przeciwnie. To naturalny przejaw walki organizmu z infekcją. Nieco wyższa temperatura sprzyja wytwarzaniu przeciwciał i jej gwałtowne zbijanie w żaden sposób nie wpłynie na przyspieszenie procesu zdrowienia. Jeśli objawy przeziębienia będą się nasilały można sięgnąć po preparaty z apteki. Większość środków pomoże w złagodzeniu objawów, jednak sam proces zdrowienia będzie zależał wyłącznie od sprawności działania naszego układu immunologicznego, a ten może wzmocnić jedynie pośrednio. Warto zatem wzbogacić swoją dietę o naturalne produkty żywnościowe. To pomoże w szybszym wyzdrowieniu.