W dostępnych obecnie na rynku proszkach do prania znajduje się szereg różnych substancji. Każda ma swoją funkcję, która później składa się na finalny efekt – czyli czyste, świeże i pachnące ubrania.

proszek do praniaTypowe składniki proszku do prania

Przeciętny proszek do prania zawiera między innymi związki powierzchniowo czynne, które jako pierwsze ‘dobierają się’ do brudu i usuwają go z powierzchni ubrań. Wśród nich wyróżnić można fosforany, nonylofenole, a także cząsteczki zwane ABS i LAB.

Oprócz tego znajduje się tam usuwający plamy wybielacz w odpowiednim stężeniu (którym może być podchloryn sodu lub wapnia, albo nadtlenek wodoru, nadwęglan lub nadboran). W przypadku proszków do białych rzeczy, znajduje się w nich także rozjaśniacz optyczny, czyli ten składnik, który zgodnie z tekstami z reklam sprawia, że biel jest jeszcze bielsza. Może to być pigment, wybielacz fluorescencyjny albo ultramaryna. Usunięcie trudnych plam nie może obyć się także bez enzymów, które działają rozpuszczająco. Najczęściej stosowane są amylazy, celulazy, lipazy i proteazy. Dodatkowo w proszku znaleźć można dodatki zapachowe, które nadają ubraniu charakterystyczny, świeży aromat, oraz wypełniacze i inne składniki, które m.in. zmniejszają ilość powstającej piany.

Proszek do prania dla alergika

Osoby o wrażliwej skórze lub cierpiące na alergię po zetknięciu z ubraniem wypranym w klasycznym proszku mogą mieć objawy uczuleń. Dlatego też, by zaspokoić ich potrzeby, producenci tworzą proszki o specjalnych, delikatnych składach, które przeznaczone są domyślnie do prania niemowlęcych ubrań, ale z powodzeniem mogą używać ich także dorośli. Każdy proszek do prania został opracowany w taki sposób, aby nie podrażnić dziecięcej skóry, która dopiero nabywa warstwę ochronną i buduje swoją odporność.

Alternatywne eko-proszki

Dla osób, które bardzo cenią ekologię, dobrym pomysłem mogą być orzechy piorące. Wbrew nazwie, nie jest to produkt jadalny, a piorący, ponieważ łupiny orzechów zawierają saponiny – naturalne substancje powodujące wytwarzanie oczyszczającej brud piany. Są one wydajne, jedyną ich wadą jest jednak to, że nie uzyskamy dzięki nim tak ładnego zapachu ubrań, jak w przypadku tradycyjnych proszków.

Jak widać, na rynku jest wiele różnych proszków do prania i niemal każdy może znaleźć coś, co będzie odpowiadało jego potrzebom – wystarczy tylko poszukać wśród sklepowych półek i przede wszystkim – zdecydować, jakie są nasze priorytety podczas prania – czy jest to idealna czystość, biel, delikatność dla skóry czy może ekologia.