Niezależnie od tego, czy dysponujemy niewielkim balkonem czy tarasem o pokaźnym rozmiarze, wszyscy chcemy cieszyć się piękną letnią aurą na zewnątrz. Podpowiadamy, jak stylowo i funkcjonalnie zagospodarować małe i większe przestrzenie, aby sprzyjały wakacyjnemu odpoczynkowi!

Każdy z nas potrzebuje miejsca, w którym mógłby naładować baterie po ciężkim dniu. Cisza,  hamak lub wygodny fotel, ulubiona lektura i orzeźwiająca lemoniada. Czy wyobrażacie sobie lepszy scenariusz na popołudniowy relaks? Chyba nie, dlatego podpowiadamy, jak wykorzystać potencjał małego balkonu oraz urządzić duży taras, aby stworzyć w swoim otoczeniu zaciszne i przytulne miejsce, wprost stworzone do relaksu na świeżym powietrzu. Dzięki kilku trikom aranżacyjnym oraz bogatej ofercie desek i mebli tarasowych DLH wszystko jest możliwe!

U podnóża natury…

Deski tarasowe w jasnych kolorach optycznie powiększają przestrzeń
Fot.: DLH

Podczas aranżacji balkonu lub tarasu metraż nie ma tak dużego znaczenia jak mogłoby się wydawać. Dzięki kilku przemyślanym rozwiązaniom, możemy nawet na najmniejszej przestrzeni stworzyć stylowy i praktyczny cichy kącik, w którym wypoczniemy od miejskiego zgiełku. Podstawą naszej stylizacji powinna być podłoga – to ona daje największe możliwości, jeśli chodzi o wizualne powiększanie metrażu. Dzięki wykończeniu jej deskami w jasnych odcieniach nasza przestrzeń optycznie zyska na wielkości. W tym celu możemy skorzystać z desek tarasowych DLH wykonanych z takich gatunków, jak: Bangkirai, dostępnego zarówno w jasnych jak i ciemnobrązowych tonacjach, Garapa w odcieniu beżu ze złotym połyskiem i Teak o jasnobrązowym, delikatnym wybarwieniu. Dzięki wykończeniu balkonu produktami w takich tonacjach, nasza przestrzeń nie tylko będzie się wydawała większa, ale także będzie sprawiała wrażenie weselszej. W asortymencie DLH możemy znaleźć deski w różnych rozmiarach, co również pozwala nam na modelowanie aranżowanej przestrzeni. Aby optycznie wydłużyć balkon długie deski ułóżmy w tzw. cegiełkę. Aby natomiast wizualnie skrócić oraz poszerzyć wąski i długi balkon, płożmy deski w poprzek.

Na tarasach o większej powierzchni mamy znacznie szersze pole do popisu. W tym przypadku deski możemy ułożyć równolegle oraz zdecydować się na gatunki o ciemniejszym wybarwieniu, takie jak np.: Ipe w orzechowym odcieniu, Cumaru, które pod wpływem czynników atmosferycznych pogłębia kolor do mahoniowego, czy Kempas o nasyconej czerwono-ceglastej tonacji. Wykładając podłogę drewnem, nawet w centrum wielkiego miasta możemy poczuć się jak na łonie natury.

Przestrzeń najlepsza pod słońcem!

Krzesła Carrera są bardzo funkcjonale, ponieważ szybko możemy je złożyć
Fot.: DLH

Gdy już wykończymy podłogę na balkonie lub tarasie, możemy zabrać się za wybór elementów wyposażenia i dodatków, dzięki którym przestrzeń zyska nastrojowego charakteru, a odpoczynek będzie znacznie przyjemniejszy. Zacznijmy od mebli. Na niewielkich metrażach postawmy na meble składane, które będziemy mogli szybko złożyć i schować w razie potrzeby. Nie przytłaczajmy balkonów masywnymi kompletami, lepiej postawmy na te o delikatnej lub wręcz ażurowej konstrukcji. Strzałem w dziesiątkę może okazać się wybór zestawu mebli firmy DLH składającego się z krzeseł Carrera oraz stołu Fisher. Te kompaktowe, łatwe do złożenia meble sprzedawane są pojedynczo, więc sami możemy skompletować idealny dla nas zestaw. Meble te wykonane są z drewna teakowego, które dzięki swojej strukturze i dużej zawartości naturalnych olejków oraz kwasu krzemowego jest bardzo stabilne wymiarowo i posiada niezwykłą trwałość. W ofercie firmy DLH znajdują się też meble idealne na duże tarasy. Możemy wybierać spośród zestawów utrzymanych m.in. w stylu prowansalskim Odense, wygodnych i eleganckich mebli z technorattanu Vienna i Shogun oraz ekologicznego polywood Lynx. Wszystkie meble ogrodowe oferowane przez DLH produkowane są z materiałów cechujących się najwyższą jakością, dzięki czemu odznaczają się one  bardzo wysoką wytrzymałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Walory te dają meblom ogrodowym DLH znaczną przewagę nad elementami wyposażenia oferowanymi przez znane sieciówki, produkujące meble na szeroką skalę z gatunków posiadających znacznie gorsze parametry techniczne i użytkowe.

Żaden balkon oraz taras nie może się obejść bez bujnej roślinności lub ogródka ziołowego – w przypadku małych metrażów możemy zdecydować się na donice wiszące lub zamontowane na balustradach balkonu. Na dużych tarasach natomiast postawmy na dekoracyjne drabinki, na których ułożymy doniczki oraz podłużne donice, w których zasadzimy wysokie rośliny. Każdy, nawet najmniejszy zakątek na świeżym powietrzu wymaga również odpowiedniego oświetlenia. W zależności od jego charakteru możemy zdecydować się na świeczki, lampiony, lampy solarne lub światełka w stylu cotton ball. Aby nie przytłaczać niewielkich przestrzeni, zaaranżujmy nasze balkony w jednej tonacji barw, pomyślmy o szafeczce, w której ukryjemy potrzebne, jednak niezbyt reprezentatywne rzeczy, a zamiast oddzielać się od sąsiadów ściankami, postawmy na panele z roślin – to bardzo modne i ekologiczne rozwiązanie!

www.dlh.pl