Poznawanie języka to jeden z najbardziej naturalnych procesów zachodzących w życiu dziecka. Najmłodsi chłoną język, z którym mają styczność i uczą się go intuicyjnie, w codziennych sytuacjach. Mózg dziecka do 6 roku życia posiada wręcz nadzwyczajną zdolność do gromadzenia informacji i pojmowania tego, co je otacza. Ten czas nie tyle warto, co trzeba wykorzystać.

Otwarte na świat, tolerancyjne, pewne siebie i towarzyskie – to cechy, o których dla swojego dziecka marzy niemal każdy rodzic. I nic w tym dziwnego, biorąc po uwagę wyzwania jakie stawia współczesny świat. Jednym z kluczowych aspektów rozwoju najmłodszych jest obecnie język. Znajomość języków obcych to już nie przywilej, lecz konieczność. Pierwsze słowa, które poznaje dziecko pochodzą z ust najbliższych, rodzinnego domu. To właśnie wtedy rozpoczyna się ich przygoda z językiem, która potrwa jeszcze wiele, wiele lat. W tym czasie kluczowe jest wybranie ścieżki po której dziecko będzie podczas tej wędrówki kroczyć.

Maluchy uczą się języków obcych naturalnie. Wrodzona spontanicznośći brak oporów przed używaniem nowego języka sprawiają, iż im dziecko młodsze, tym chłonie język łatwiej i szybciej. Dlatego też już od najmłodszych lat warto zadbać, aby dziecko miało kontakt nie tylko z językiem ojczystym, ale również obcym – im wcześniej dziecko rozpocznie z nim kontakt, tym większe szanse, że w przyszłości będzie nim władało w takim samym stopniu jak własnym.

Warto zacząć jak najwcześniej – z takiego założenia wychodzą właściciele polsko – włoskiego żłobka Piccolo Leonardo na warszawskiej Starej Ochocie. Tu króluje język i kultura. Maluchy mają tu styczność z językami: polskim i włoskim na takich samych zasadach, w codziennej komunikacji. Wszystko to dzięki wykorzystaniu metody immersji, a więc naturalnego „zanurzenia w języku”.

Nauczyciel włoskojęzyczny jest rodowitym Włochem, dlatego komunikacja zachodzi tu
w sposób intuicyjny, nie ma mowy o ewentualnych błędach. Dziecko chłonie oba języki podczas codziennych czynności, zabaw, zajęć artystycznych. Nauczyciel jest stale obecny, mówi do dzieci, tłumaczy im to co robią. Naturalna obecność języka obcego przynosi najmłodszym wiele korzyści – poziom znajomości obu języków jest porównywalny do umiejętności dzieci pochodzących z rodzin dwujęzycznych. Metoda immersji wspiera ogólny rozwój maluchów, ponieważ wpływa na poziom kognitywny dziecka – jego myślenie. Dzieci doświadczające świata w ten sposób mają też dużo większą łatwość w przyswajaniu języków obcych w przyszłości.

Szukając odpowiedniej drogi modelowania rozwoju najmłodszych warto pamiętać o ich potencjale. To właśnie on, odpowiednio wspierany, buduje w dzieciach ciekawość, kreatywność i pozwala kształtować u nich otwartość i pewność siebie, co na pewno zaprocentuje w ich dorosłym życiu.

Piccolo Leonardo, polsko-włoski żłobek o profilu artystycznym,
ul. Mochnackiego 29/1, 02-041 Warszawa w ww.piccololeonardo.pl
e-mail: zlobek@piccololeonardo.pl

piccololeonardo_logoCMYK