W 1969 roku inżynier Xerox Gary Starkweather pracował w swoim laboratorium nad przyspieszeniem działania ówczesnego faksu. Jego badania doprowadziły do wynalezienia druku laserowego, który w znaczący sposób wpłynął na sposób, w jaki komunikuje się ze sobą biznes na całym świecie.

 

Premiera pierwszej laserowej drukarki Xerox 9700 40 lat temu zapoczątkowała erę druku cyfrowego, który wg najnowszych badań generuje obecnie ponad $120 miliardów zysku w skali globalnej. Model 9700 zmienił także wykorzystanie drukarek w biurach, dzięki kolejnym generacjom urządzeń wielofunkcyjnych wykorzystującym nowe technologie.

 

9700 został określony przez Key Point Intelligence jako produkt, który przyczynił się do wprowadzenia trzeciej fali automatyzacji (za sprawą drukarek połączonych z komputerami) – zaraz po maszynach drukarskich napędzanych parą na początku XIX wieku, a następnie elektrycznych z XX wieku.

 

Xerox 9700 pomógł wprowadzać trzecią falę automatyzacji komputerowej, która w latach 70. zmieniła biura, centra danych i przemysł drukarski na całym świecie – twierdzi Jeff Hayes, managing director, KeyPoint Intelligence. Nasz sposób komunikowania się przez dokumenty zawdzięczamy w dużej mierze temu urządzeniu.

 

Jako jeden z najpopularniejszych produktów Xerox, 9700 generował regularne zyski przekraczające miliard dolarów w skali roku. Najprawdopodobniej większość Amerykanów miała z nim styczność. W ciągu dziesięciu lat po jego premierze, 9700 było urządzeniem pierwszego wyboru przy drukowaniu rachunków i wniosków o karty kredytowe i innych dokumentów bankowych. Otworzyło rynek na szybkie i masowe drukowanie produkcyjne dokumentów transakcyjnych, w tym ubezpieczeń i raportów inwestycyjnych.

 

Drukarka laserowa to jeden z największych wynalazków, które zawdzięczamy Xerox – powiedział Steve Hoover, chief technology officer, Xerox Corporation. Model 9700 było pierwszy z serii kultowych rozwiązań, tak jak później DocuTech czy rodzina iGen.

 

Model 9700 wycofano z użycia ostatniego dnia 1997 roku, kończąc dwudziestoletnią erę rynkowych sukcesów. Niektóre z funkcjonalności 9700 pozostają wciąż aktualne:

 

  • drukowanie z prędkością 120 stron na minutę,
  • automatyczne drukowanie dwustronne,
  • papier arkuszowy;
  • standardowa rozdzielczość 300 dpi,
  • możliwość drukowania grafik.

 

Model 9700 umożliwił także personalizację drukowanych dokumentów. Urządzenie mogło być również wyposażone w toner Magnetic Ink Character Recognition (MICR) do drukowania czeków.

 

W uznaniu dla jego wynalazku, Gary Starkweather został wprowadzony do National Inventors Hall of Fame w 2012 roku.

 

W przeszłości zadano pytanie o to, w jaki sposób drukarki przetrwają, jeżeli ludzie zaczną wykorzystywać nowe formy nośników informacji. Ale, jak widać, ich pozycja jest wciąż niezagrożona – twierdzi Starkweather.

 

Wynalezienie druku laserowego pozwoliło na wprowadzanie dalszych innowacji w tej dziedzinie. Przykładem jest premiera 29 urządzeń z rodziny Xerox ConnectKey®, które oferują prostą obsługę, połączenie z chmurą i dostęp do funkcji i aplikacji wspierających produktywność. Rodzina produktów jest zróżnicowana pod względem rozmiarów, prędkości i funkcjonalności, aby odpowiadać potrzebom małych i średnich przedsiębiorstw, a także organizacji o strukturze korporacyjnej.