O biurze bez papieru mówi się od wielu lat, ale trend ten rozwija się wolno i wciąż istnieje potrzeba tworzenia dokumentów w postaci fizycznej.  Pomóc w tym może drukarka laserowa Xerox, która w tym roku obchodzi swoje 40. urodziny. Co zmieniło się na przestrzeni tych lat w technologii laserowej i czy papier zostanie całkowicie wyeliminowany z biura?

 

Sama technologia druku laserowego wywodzi się z firmy Xerox, a dokładnie ze słynnego ośrodka  PARC (PaloAltoResearch Center). Pierwsze urządzenia w tej technologii służyły do masowego produkowania wydruków i pracowały z prędkością 120 str/min. Na przestrzeni lat maszyny uległy miniaturyzacji i dzięki swoim zaletom znajdują obecnie miejsce na niemal każdym biurku na całym świecie. W ostatnich latach również coraz popularniejsza stała się odmiana tej technologii, która zamiast pojedynczego promienia lasera z wirującego z ogromną prędkością lustra, używa nieruchomej listwy z tysiącami diod LED. Co to daje zwykłemu użytkownikowi? Przede wszystkim wyższą prędkość i jakość druku oraz zwiększenie niezawodności.

 

Technologia laserowa – co ją wyróżnia?

 

Elastyczność zastosowań

Dzięki obsłudze szerokiej gamy nośników, odporności na wilgoć, trwałość wydruku i niskim kosztom, urządzenia w tej technologii zdominowały nie tylko zastosowania biurowe, ale także są powszechnie stosowane do druku opakowań, zdjęć, map, etykiet, kopert. Wiele modeli urządzeń laserowych pozwala na ich wyposażenie w moduły, które automatycznie zszywają, dziurkują, a nawet składają wydruki do postaci kilkudziesięciostronicowej broszury.

Do niedawna drukarki laserowe były kupowane niemal wyłącznie przez firmy, ale coraz niższe ceny urządzeń i tonerów spowodowały ich upowszechnienie w zastosowaniach domowych.

 

Szybkość druku

Pierwsza drukarka Xerox drukowała z ogromną prędkością, ale jej nabiurkowi następcy kosztujący tysiące dolarów osiągali prędkości rzędu kilku stron na minutę. Obecnie nabiurkowe urządzenia A4 Xerox produkują do 53 stron w ciągu minuty, a czarno-białe nawet do 65 stron na minutę.

 

Jakość druku

Pierwsza drukarka Xerox drukowała w czerni z rozdzielczością 300×300 dpi. Obecnie standardem rynkowym w urządzeniach biurowych stałą się rozdzielczość 1200×1200 dpi, a kolorowe drukarki Xerox wyróżniają się dzięki rzeczywistej rozdzielczości druku 2400×1200. Najbardziej wymagający użytkownicy mogą korzystać z profesjonalnych kontrolerów druku, takich jak: EFI Fiery, które pozwalają na bardzo precyzyjne nakładania koloru, a dzięki współpracy ze spektrofotometrem pozwalają na osiągnięcie idealnego koloru na każdym rodzaju papieru. Wysoka jakość druku jest doceniana nie tylko przez profesjonalistów, ale także przez fałszerzy pieniędzy. Z tego powodu każda drukarka laserowa drukuje wzór umożliwiający zidentyfikowanie jej modelu i numeru seryjnego.

 

Niezawodność

Technologia laserowa przez 40 lat swojego istnienia była udoskonalana i osiągnęła poziom, który gwarantuje wydrukowanie 40 000 stron na drukarce biurowej formatu A4 Xerox Phaser 3330 lub 300 000 stron na urządzeniu formatu A3 Xerox WorkCentre 7855 w ciągu dwóch miesięcy bez zacięcia papieru i usterki, według testów przeprowadzonych przez Buyers Lab International.

 

O technologii laserowej porozmawiamy na PGE Narodowym

 

24 października w loży Xerox na PGE Narodowym eksperci firmy Xerox przedstawili najnowsze funkcjonalności urządzeń z portfolio, największej w historii firmy, premiery produktowej w technologii Xerox® ConnectKey2017. Jednym z tematów spotkania było właśnie omówienie zalet technologii laserowej, która pomimo rosnącej konkurencji ze strony drukarek atramentowych, pozostanie główną technologią druku w biurze.