Zakup dwupoziomowego mieszkania to nie tylko świetne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, ale również ciekawa propozycja w przypadku pracy w domu, wykonywania wolnych zawodów lub prowadzenia prywatnej praktyki zawodowej w miejscu swego zamieszkania. Do największych zalet dwukondygnacyjnych lokali należy możliwość ciekawej aranżacji wnętrz, a także  funkcjonalny podział przestrzeni. Oferty mieszkań tego typu, to około 5% rynku nieruchomości. Ich niepowtarzalny charakter sprawia, że cieszą się one coraz większym zainteresowaniem.

W przypadku wykorzystania dwupoziomowego mieszkania w celach użytkowych, warto zwrócić uwagę na lokale nieco oddalone od ścisłego centrum miasta. Atrakcyjna, spokojna okolica z pewnością stanowić będzie lepszą oprawę dla siedziby firmy niż zatłoczone centrum miasta. Również cena lokalu będzie niższa, niż w śródmiejskim biurowcu. Niepowtarzalny charakter dwóch kondygnacji może być idealną bazą do stworzenia designerskiego biura architektonicznego czy kancelarii prawnej. Kolejną zaletą wynikającą z oddalenia od ścisłego centrum miasta i położenia w kameralnej okolicy jest łatwość znalezienia miejsca parkingowego.

Dwupoziomowe mieszkania stanowią ciekawą alternatywę dla domu szeregowego poza miastem. Są doskonałym  rozwiązaniem dla rodzin z nastoletnimi dziećmi, którym można zaaranżować niezależną przestrzeń mieszkalną na górnym poziomie. Takie lokale posiadamy w naszej inwestycji Casa Fonte zlokalizowanej przy ul. Źródlanej na poznańskim Sołaczu. Są to czteropokojowe,   mieszkania, które dzięki  prestiżowej lokalizacji  w pobliżu Parku Sołackiego i dogodnemu  dojazdowi do centrum, idealnie sprawdzą się też np. dla osób prowadzących działalność biurową. Dwupoziomowe mieszkanie to również doskonała propozycja dla osób pracujących w domu. Górne piętro można wykorzystać w celach mieszkaniowych, natomiast na dolnej kondygnacji wygospodarować przestrzeń na swoje biuro. – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej.

Mieszkania dwupoziomowe mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci, którzy za nimi nie przepadają, najczęściej powołują się na argumenty związane z obecnością schodów. Ich zdaniem zabierają one sporą część powierzchni użytkowej, a także stanowią niebezpieczeństwo dla dzieci. Do niezaprzeczalnych zalet dwukondygnacyjnych mieszkań należą natomiast duże możliwości aranżacyjne. Oryginalne wykorzystanie przestrzeni pod schodami, czy nietypowy rozkład pomieszczeń nadają miejscu unikalny charakter. Dwa poziomy zapewniają także większe możliwości podziału powierzchni w funkcjonalny sposób. Mieszkania tego typu to również idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Jest to alternatywa dla samodzielnego domu położonego z dala od centrum miasta, jednocześnie zapewniająca korzyści wynikające z mieszkania w budynku wielorodzinnym, blisko centrum, z komunikacją miejską i zapleczem handlowo-usługowym. Dwie kondygnacje umożliwiają wydzielenie w mieszkaniu poszczególnych stref. Górny poziom może służyć jako strefa nocna, natomiast dolny jako dzienna.