Producenci urządzeń chłodniczych prześcigają się we wdrażaniu coraz to nowych rozwiązań, mających na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i zwiększenia efektywności pracy systemów chłodzących. Jest to podyktowane potrzebom użytkowników, którzy chcą jak najbardziej zoptymalizować koszty prowadzonej działalności, nie tracąc przy tym na jakości przechowywanych produktów.

Sprężarka spiralna

Jednym z energooszczędnych rozwiązań jest zastosowanie sprężarki spiralnej w agregacie chłodniczym. Sprężarka typu scroll posiada spiralę zamiast powszechnych tłoków. Cała praca agregata jest więc przetwarzana na efekt sprężenia. Natomiast sprężarki tłokowe są obarczone efektem objętości szkodliwej. Jeśli dokonamy porównania sprężarki typu spiralnego z typem tłokowym, z taką samą mocą silnika, to zawsze sprężarka spiralna będzie miała większą przewagę w wydajności objętościowej.

Transkryczny układ dwutlenku węgla

W systemach chłodniczych może być również zastosowany transkryczny układ dwutlenku węgla. Jest to rozwiązane bardzo energooszczędne – dowiadujemy się w firmie ASC z Warszawy. Jedna z zalet układu jest to, iż znaczna część CO2 będącego naturalnym środkiem chłodniczym, może być użyta podczas ponownego wykorzystania ciepła, dzięki zmieniającej się temperaturze przy izolowanym schładzaniu. Transkryczny układ dwutlenku węgla charakteryzuje się również niskim współczynnikiem Global Warming Potentia w odniesieniu do tradycyjnych środków chłodniczych. Jest także znacznie przyjaźniejszy dla środowiska naturalnego, gdyż nie wpływa negatywnie na warstwę ozonową. Układy są w pełni efektywne, jeśli są zintegrowane w całościowy system automatyki w budynku.

Smart thermal grids

Smart thermal grids, czyli inteligentne sieci elektryczne polegają głównie na połączeniu oraz sterowaniu bateriami, generatorami prądu, zasilanymi sieciami i urządzeniami w systemach rozdzielczych i przesyłowych. STG pozwala na zarządzanie zrzutami obciążenia, co w konsekwencji wpływa na oszczędzanie energii. Inteligentne sieci termiczne umożliwiają optymalne sterowanie przepływami ciepła w poszczególnych systemach. Dzięki całościowemu centralnemu sterowaniu następuje koordynacja ogrzewania zarówno w trybie letnim, jak i zimowym z systemem chłodniczym. Minimalizowana jest utrata energii oraz zachowana optymalna jakość powietrza.

fotolia_101055689_subscription_monthly_m