szklo_clarity_guardian_wystawa

W jaki sposób najlepiej zaprezentować i ochronić unikalne eksponaty, z których wiele spoczywało na dnie morza przez wieki? Pytanie nie jest wcale czysto hipotetyczne. Stanowi raczej realne wyzwanie, przed jakim stanął Instytut Świata Arabskiego, czyli l’Institut du Monde Arabe w Paryżu.

Guardian Industries’ Glass Group w Europie – lider w produkcji wysokiej jakości wyrobów szklanych do zastosowań: komercyjnych, mieszkaniowych i wnętrzarskich, całkiem dosłownie „wyklarował” sytuację Instytutu. Guardian dostarczył bowiem do gablot wystawy „Ozyrys. Zatopione tajemnice Egiptu” swoje antyrefleksyjne, dwustronnie powlekane szkło Clarity™.

Podczas ostatnich podwodnych poszukiwań w delcie Nilu organizacja non profit Europejski Instytut Archeologii Podwodnej (IEASM: Institut Européen d’Archéologie Sous-Marine) wydobyła dużą ilość artefaktów związanych z egipskim bogiem Ozyrysem. Organizatorzy połączyli te znaleziska z około 40 wspaniałymi eksponatami użyczonymi z muzeów w Kairze i Aleksandrii, tworząc niespotykaną dotąd wystawę objazdową. Większość z prezentowanych na wystawie przedmiotów po raz pierwszy jest udostępniona poza Egiptem. Wystawę można podziwiać w Paryżu od 8 września do 31 stycznia przyszłego roku.

Tak unikatowa kolekcja wymagała specjalnej oprawy, która z jednej strony pozwalałaby zwiedzającym na dokładne oglądanie eksponatów, a z drugiej gwarantowałby bezpieczeństwo. Organizatorzy wystawy zwrócili się więc do firmy Guardian Europe, która zgodziła się, we współpracy z Instytutem, zainscenizować wystawę.

Do aranżacji przestrzeni wystawowej użyto około 200 metrów kwadratowych, dostarczonego przez Guardian, specjalistycznego szkła Clarity. Szkło powlekane Guardian Clarity powstaje z wykorzystaniem zaawansowanej technologii napylania magnetronowego. Kolor odbicia szczątkowego szkła Clarity ma neutralny, lekko niebieskawy odcień. Stosując powłokę Clarity na szkle bazowym Guardian UltraClear™ uzyskuje się maksymalną przejrzystość bez refleksów i odblasków.

Wystawa czasowa (www.exposition-osiris.com) przybliża opowieść o Ozyrysie, synu Ziemi i Nieba. Historia Ozyrysa mówi o tym, jak został zamordowany i pocięty przez swojego brata Seta, zanim został wskrzeszony przez Izydę, z którą miał syna Horusa. Ozyrys stał się panem zaświatów, a Horus po zwyciężeniu Seta odziedziczył Egipt.

Wystawa „Ozyrys. Zatopione tajemnice Egiptu” jest jednym z najważniejszych owoców pracy pioniera współczesnej archeologii podwodnej dr Francka Goddio wraz z Egipskim Ministerstwem Zabytków w zachodniej części delty Nilu. Wystawa jest rozlokowana na 1100 metrach kwadratowych i składa się z ponad 290 eksponatów.

Prezes Grupy Guardian Glass na Europę, Guus Boekhoudt oraz Manager ds. Marketingu na Europę, Lance Altizer wzięli udział w prezydenckiej części wernisażu, która odbyła się 7 września. Gościem honorowym wydarzenia był prezydent François Hollande. Inni przedstawiciele i partnerzy firmy Guardian wzięli udział w częściach przeznaczonych dla VIP-ów i publiczności.

Firma Guardian czuje się zaszczycona, że może być oficjalnym partnerem tak ważnej wystawy, dzięki której publiczność może zobaczyć odzyskanego z morskiej odchłani Ozyrysa.

Informacje o Guardian Industries Corp.:

Guardian jest światową firmą produkcyjną o zróżnicowanej działalności z siedzibą główną w Auburn Hills w stanie Michigan, USA. Firma posiada wiodącą pozycję w produkcji szkła float, gotowych wyrobów szklanych na potrzeby rynku komercyjnego, mieszkaniowego i transportowego, elementów wykończeniowych do wnętrz samochodów, a także w dystrybucji produktów dla budownictwa. Dzięki swoim centrom badań i rozwoju (Science&Technology Center dla produktów szklanych i Advanced Development Center dla branży samochodowej) firma Guardian stoi na czele innowacyjności. Należąca do Guardian grupa SRG Global produkująca elementy wykończeniowe do wnętrz samochodów jest jednym z największych na świecie producentów zaawansowanych, wysoko jakościowych powłok tworzyw sztucznych. Firma Guardian wraz ze swoimi oddziałami i filiami zatrudnia 17 000 osób i posiada obiekty w Ameryce Północnej, Europie, Ameryce Południowej, Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji. Odwiedź stronę: www.guardian.com.