Wraz z początkiem roku szkolnego, rusza boom na naukę języków obcych. Langzie.pl – najpopularniejsza wyszukiwarka kursów językowych w Polsce – podsumowuje, na co może liczyć uczeń w poszczególnych województwach. W ogólnym zestawieniu cenowym najkorzystniej wypadają małopolskie, podlaskie, podkarpackie i łódzkie. Najdroższe są zajęcia językowe w opolskim i mazowieckim.

Kurs nie musi kosztować majątku!

Z danych Langzie.pl wynika, że różnice cenowe pojawiają się już na etapie wyboru języka. Generalną zasadą jest, że kursy niemieckiego są znacznie tańsze niż gdy w grę wchodzi angielski. O ile średnia cena za semestr nauki tego pierwszego wynosi nieco ponad 785 zł, to uczeń chcący zgłębiać język Szekspira musi się już liczyć z wydatkiem średnio 867 zł / semestr. To jednak wciąż znacznie mniej niż kosztują prywatne korepetycje.

Różnica w wydatkach, na jakie powinni przygotować się rodzice chcący mieć w domu małego poliglotę, może być nawet 2-krotna pomiędzy poszczególnymi województwami. Najbardziej przyjazne średnie ceny kursów nauki angielskiego spotkać można w Małopolsce (ok. 670 zł za semestr) i na Podlasiu (ok. 683 zł). Niemieckiego natomiast najlepiej uczyć się w województwie łódzkim (612 zł / semestr) i w Małopolsce (625 zł). Prawie 2 razy tyle (1274 zł) kosztuje kurs tego ostatniego języka w opolskim. Także opolskie ze średnią ceną 1005 zł/semestr wiedzie prym w rankingu kosztów angielskiego. Wyprzedza je tylko Mazowsze (1043 zł).

Rozbieżność pomiędzy cenami kursów w poszczególnych rejonach Polski jest spora  – podsumowuje Natalia Oświecińska z Langzie.pl. –Wysokość opłat jest kształtowana przez lokalny rynek.  Wpływają na nią m.in.: wielkość konkurencji, popularność danego języka, liczba potencjalnych klientów. Bardzo trudno znaleźć regułę. Zdarza się, że ceny w mniejszych miejscowościach są wyższe niż np. w Warszawie, bo konkurencja jest tam znacznie mniejsza. Dlatego, szukając szkoły, warto porównać i sprawdzić ofertę w sąsiednich miejscowościach.

Kategoria też ważna

Na cenę kursów wpływ ma także wybór kategorii. W przypadku języka angielskiego najliczniejsza grupa kursów w Langzie.pl, czyli specjalne zajęcia językowe dla dzieci – mieści się w połowie stawki (823 zł).  Najtańsze były kursy wakacyjne (653 zł). Atrakcyjne są również ceny zajęć przygotowujących do egzaminów państwowych (770 zł) oraz konwersacji (776 zł). Najwięcej trzeba zapłacić za naukę języka biznesowego- średnio 1115 zł/ semestr.

W przypadku języka niemieckiego najbardziej liczna jest oferta kursów ogólnych. One też należą do najdroższych (853 zł). Pod względem ceny za semestr wyprzedzają je tylko kursy specjalistyczne (918 zł). Najkorzystniej wypadają konwersacje – za nie trzeba zapłacić średnio 612 zł / semestr.

To pokazuje, jak ważne jest dokładne poznanie rynkowej oferty i sprofilowanie kursu pod kątem swoich potrzeb – wyjaśnia Natalia Oświecińska. – Dzięki możliwościom, jakie daje Langzie.pl przyszły kursant może porównać nie tylko propozycje poszczególnych szkół, ale i sprawdzić różne warianty kursów. W ten sposób ma szansę zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu 1 semestru.

Raport został przygotowany na podstawie analizy oferty ponad 2 tys. kursów językowych zamieszczonych w serwisie Langzie.pl

Język niemiecki
Województwo Średnia cena za semestr
łódzkie 612
małopolskie 625
podkarpackie 649
podlaskie 697
warmińsko-mazurskie 712
śląskie 718
zachodniopomorskie 734
kujawsko-pomorskie 759
świętokrzyskie 789
wielkopolskie 827
pomorskie 839
lubuskie 850
dolnośląskie 850
mazowieckie 881
lubelskie 910
opolskie 1274

 

Język angielski
Województwo Średnia cena za semestr
małopolskie 670
podlaskie 683
podkarpackie 686
śląskie 725
łódzkie 736
świętokrzyskie 758
zachodniopomorskie 765
dolnośląskie 783
kujawsko-pomorskie 800
lubelskie 805
wielkopolskie 819
pomorskie 822
warmińsko-mazurskie 823
lubuskie 910
opolskie 1005
mazowieckie 1043

 

 

***

 

Langzie.pl to najpopularniejsza w Polsce wyszukiwarka kursów językowych. Należy do wydawnictwa Nowa Era. W jej zasobach znajduje się ponad 2 tysiące szkół językowych, które oferują kursy nauki 40 języków obcych.

 

Nowa Era to wiodące wydawnictwo edukacyjne w Polsce z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Nowej Ery uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne i oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN).