Trwają międzynarodowe Targi tworzyw sztucznych PLASTPOL 2014 w Kielcach. Wśród wystawców znajdują się tacy giganci chemiczni jak Du Pont, Sabic, AkzoNobel i Grupa Azoty. Będzie to okazja do prezentacji nowych technologii oraz spotkania ze znanymi sportowcami – między innymi Kamilem Stochem i Piotrem Żyłą.

Na kieleckich Targach obecnych jest 750 firm z ponad 30 krajów. Organizatorzy spodziewają się 17 tysięcy zwiedzających. Światowi producenci tworzyw sztucznych będą prezentować nowoczesne rozwiązania i zastosowania swoich produktów. Wsród zwiedzających dużym zainteresowaniem cieszą się znani polscy sportowcy, tradycyjnie już obecni na Targach.

Branżą, która w coraz większym stopniu czerpie korzyści z rozwoju technologicznego polimerów jest motoryzacja. – Tworzywa sztuczne stanowią już 20-30 proc. współczesnego samochodu. Te proporcje nadal rosną – mówi dyrektor segmentu biznesowego Tworzyw/BU Plastics Grupy Azoty, Małgorzata Malec. – W przyszłości ten trend będzie się dalej pogłębiał bo tworzywa są lżejsze od tradycyjnych materiałów, a każdy zaoszczędzony kilogram to mniejsze zużycie paliwa i lepsze osiągi samochodu – dodaje. Pionierem w wykorzystaniu tworzyw sztucznych są samochody wyścigowe. Grupa Azoty zaprezentuje podczas targów samochód kierowcy wyścigowego Macieja Dreszera, w którym wiele elementów takich jak maska, fotel kierowcy, szyby, drzwi i dach, wykonanych jest z tworzyw sztucznych. – W czasie wyścigów każdy kilogram ma znaczenie – mówi Maciej Dreszer. – dlatego samochody sportowe chętnie wykorzystują materiały syntetyczne – dodaje kierowca.

Atrakcje dla zwiedzających

Targi PLASTPOL 2014 będą także okazją do spotkań ze znanymi sportowcami – Kamilem Stochem, Piotrem Żyłą, siatkarkami Chemika Police oraz rosyjskim żużlowcem Artiomem Łagutą, którzy będą obecni na stoisku Grupy Azoty (E24). Poruszana będzie także kwestia ekologiczności tworzyw sztucznych. Tematowi ekologii poświęcone będą spotkania organizowane w ramach Targów przez Stowarzyszenie Plastic Europe oraz wystawa „Ekologicznie o tworzywach sztucznych na targach Plastpol 2014”.

Targi tworzyw sztucznych potrwają do piątku 30 maja. Będzie to świetna okazja by poznać nowe rozwiązania i trendy w zastosowaniu tworzyw sztucznych oraz przekonać się, że plastik to nie tylko butelki PET.