Już jest film przedstawiający pierwszego z trzech Kujawskich Zapylaczy. Bohaterzy akcji podejmują się zapylania roślin, by w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa na ciężką pracę wykonywaną na co dzień przez pszczołowate oraz na niezastąpioną rolę zapylaczy w środowisku naturalnym i w życiu człowieka. Ta nietypowa akcja jest częścią 5., jubileuszowej edycji „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”. Kujawskich Zapylaczy będzie można spotkać na żywo 8 sierpnia, podczas ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół. Wtedy też w ogrodach botanicznych i parkach narodowych będzie można dowiedzieć się jak pomagać pszczołowatym.

Kujawscy Zapylacze_1

Gosia, pierwszy Kujawski Zapylacz, wchodząc do świata pszczół i wcielając się w rolę pracowitego owada, przybliża znaczenie pszczołowatych dla środowiska i człowieka. Nasza bohaterka opowiada o tym jak trudną, mozolną i wymagającą pracę wykonują zapylacze. Nasi śmiałkowie w specjalnych strojach i wyposażeni w atrybuty zapylaczy, takie jak pędzle czy lupy starają się zastąpić pszczoły, próbując zapylać rzepak. Kujawscy Zapylacze to niecodzienny i nowatorski sposób skierowania uwagi społeczeństwa na masowe wymieranie pszczół. Obecnie niemal połowa z ok. 470 gatunków dzikich zapylaczy żyjących w naszym kraju zagrożona jest wyginięciem. Aby odbudować ich populację, potrzeba około 10 lat globalnych działań. Od owadów zapylających zależy co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy. 90% owoców, 4000 odmian warzyw, orzechy, zioła i bawełna używana do wytwarzania miękkiej tkaniny to tylko niektóre z efektów ich pracy. Film z Zapylaczką Gosią oraz liczne ciekawostki na temat pszczołowatych znaleźć można na profilu Facebook „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” (Facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczolom). Już niedługo pojawią się tam również filmy z pozostałymi bohaterami: Zapylaczem Maćkiem i Antkiem, którzy zdradzą jeszcze więcej szczegółów na temat podjętego przez nich zadania – próby zastąpienie pszczół w ich jakże ciężkiej pracy

 

Film z Gosią, Kujawskim Zapylaczem: https://www.youtube.com/watch?v=DAa9WWZHBEg

W zeszłym roku o pszczołowatych edukowaliśmy poprzez wideo relację nadawaną prosto z ula oraz Taniec Życia – muzykę i choreografię inspirowaną ruchami pszczołowatych. Tym razem chcieliśmy, aby człowiek na własnej skórze przekonał się o tym jak trudną pracę wykonują pszczoły i jak bardzo zależy od nich funkcjonowanie całego ekosystemu. Dlatego też zrekrutowaliśmy trzech śmiałków, którzy wcielili się w dzielnych Zapylaczy i podjęli się zapylania roślin. Mamy nadzieję, że dzięki Kujawskim Zapylaczom staniemy się przyjaciółmi pszczół na 5! – mówi Małgorzata Strzelec z firmy ZT „Kruszwica” S.A., organizatora programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Gosię i pozostałych Kujawskich Zapylaczy będzie można spotkać 8 sierpnia, podczas obchodów 3. edycji Wielkiego Dnia Pszczół. Tego dnia w ogrodach botanicznych, parkach narodowych oraz krajobrazowych w całej Polsce będzie można poznać kulisy świata pszczół, dowiedzieć się więcej o ich pracy, produktach, które im zawdzięczamy oraz dowiedzieć się, co na co dzień możemy robić, aby je chronić. Wszystko to podczas szeregu atrakcji – gier, zabaw czy warsztatów.

Za stworzenie idei kreatywnej, strategię komunikacji akcji Kujawscy Zapylacze, planowanie i zakup mediów oraz realizację działań odpowiada Starcom MediaVest Group we współpracy z ZT „Kruszwica” S.A. i agencją PR Garden of Words.