W internecie, gdzie znajdziemy dziś już chyba wszystko, właśnie pojawił się nowy serwis Innowacje w Kulturze. Stron poświęconych kulturze i edukacji mamy w Polsce wiele, również o nowych technologiach i innowacjach sporo się pisze. Dotychczas jednak, nie istniała strona, której ideą byłoby łączenie tych wątków. 

Jeszcze kilka lat temu, nikt nie kojarzył razem tematów kultury i nowych technologii – teraz wymieniane są obok siebie jednym tchem. Muzea i biblioteki digitalizują zbiory, udostępniają je w sieci, dzięki drukarkom 3D osoby niepełnosprawne mogą doświadczać sztuki za pomocą dotyku, Rozszerzona Rzeczywistość przenosi w czasie, a technologie zbliżeniowe i aplikacje mobilne wypierają papierowe przewodniki – na koniec, każda z tych nowości trafia do social mediów, jako film, post, zdjęcie, tweet czy pin.

innowacje w kulturze

 

 

Kultura przed nowym wyzwaniem

Kultura stoi przed wyzwaniem komunikacyjnym – nowe pokolenie tzw. digital natives, o których mówi się, że urodzili się z tabletem w ręce, ogląda świat na lub przez ekran swoich urządzeń mobilnych – kultura nieobecna w kanale mobilnym, social mediach i internecie, to kultura nieobecna w życiu młodych ludzi.

Wszystko to wydaje się oczywiste, należy jednak pamiętać, że dziś w instytucjach kultury pracują osoby, których edukacja nie obejmowała szeroko rozumianych zagadnień informatycznych. Na studiach, przedmiotem obowiązkowym dla niewielu był marketing mobilny, a przygotowanie specyfikacji repozytorium treści cyfrowych, aplikacji mobilnej, czy webowej może stanowić prawdziwe wyzwanie, o serwerach, cms-ach i webmasteringu nie wspominając. Nie zmienia to faktu, że wiedza ta jest czasem konieczna, aby skutecznie promować projekty, wystawy i festiwale oraz edukować w sposób angażujący publiczność.

Serwis informacyjny i platforma e-PR dla instytucji kultury

Innowacje w Kulturze, które znajdziecie pod adresem kulturainnowacje.pl– to portal informacyjny, którego misją jest nie tylko opisywanie zjawisk i projektów kulturalnych w kontekście technologii i popularyzowanie najlepszych polskich i zagranicznych pomysłów. Strona jest też platformą e-PR i umożliwia samodzielne publikowanie treści zarejestrowanym użytkownikom. W dziale Wydarzenia i Recenzje, bezpłatnie, a w sekcji Newsy, w jednej z kilkunastu kategorii tematycznych, po zakupieniu rocznego abonamentu w ramach Profilu Premium.  Cena jest przystępna – 300zł za umieszczenie wizytówki w Bazie Innowacyjnych Instytucji i możliwość publikacji nielimitowanej ilości artykułów przez rok.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 Dotacje na Innowacje.