Kupno mieszkania pod wynajem to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji. Według oficjalnych danych o wiele bardziej zyskowna niż np. popularne lokaty. Przy dokonywaniu wyboru kupowanego przez nas mieszkania należy zwrócić uwagę przede wszystkim na lokalizację, oraz dobre połączenia komunikacyjne z centrum miasta i ośrodkami akademickimi. Rynek  wynajmowanych mieszkań co roku ożywia się w okolicach sierpnia i września, kiedy studenci poszukują nowego lokum.

Szczególnie gdy posiadamy dzieci, które będą zmuszone wyjechać na studia do innego miasta, inwestycja w nieruchomości jest bardzo opłacalna. Najlepiej aby było to mieszkanie 2 lub 3 pokojowe, które równolegle z naszą pociechą, zamieszkiwać będą również inni lokatorzy. Dzięki temu co miesiąc na nasze konto spływać będą fundusze, które pozwolą na pokrycie kosztów rat kredytu hipotecznego. Po kilkunastu latach, nasze mieszkanie przynosić będzie czysty zysk. Warto zauważyć, że dzięki takiej inwestycji oszczędzimy dziecku także niemałych problemów, które często towarzyszom poszukiwaniom mieszkania, bądź pokoju do wynajęcia.

W przypadku gdy pragniemy by w najemcami naszego mieszkania zostali studenci, warto zwrócić uwagę na kluczowy czynnik który prócz ceny warunkuje podejmowane przez nich decyzje dotyczące wynajmu. Chodzi oczywiście o lokalizację.

Największym zainteresowaniem w przypadku kupowania mieszkań pod wynajem cieszą się zespoły mieszkaniowe zlokalizowane w pobliżu ośrodków akademickich. Spośród naszych inwestycji należy do nich Żurawiniec Park przy ul. Błażeja, czy kompleks na os. Batorego 41A. – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes zarządu Agencji inwestycyjnej. – Dojazd na pobliski Kampus Uniwersytecki UAM na Morasku zajmuje stamtąd jedynie parę minut, dzięki bezpośrednim połączeniom autobusowym. Do reszty uczelni z łatwością dostaniemy się korzystając z Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, którego przystanki znajdują się w niedalekiej odległości od inwestycji. – dodaje Taflińska.

Kolejną dużą grupą zainteresowaną wynajmem mieszkań są młode małżeństwa i rodziny z dziećmi. Ci szczególnie poszukują nieruchomości w pobliżu terenów zielonych, czy ośrodków infrastruktury handlowo-usługowej i publicznej.

Na terenie Poznania średnia rentowność wynajmu mieszkania kształtuje się na poziomie nieco przekraczającym 3,5%. Statystyki te obliczane są jednak na podstawie przekroju oferowanych mieszkań, co oznacza oczywiście że wśród grona inwestorów znajdą się osoby zarabiające mniej lub więcej. Opłacalność inwestycji w mieszkanie zależy szczególnie od standardu nieruchomości, oraz jej lokalizacji. Jednak nawet 3,5% w skali roku to wartość znacznie przekraczająca stopy zwrotu jakich możemy spodziewać się w przypadku lokat bankowych. W przypadku inwestycji w papiery wartościowe, które przynoszą większą stopę zysku, mamy do czynienia niestety z proporcjonalnie większym ryzykiem.

Według danych statystycznych, obecnie największą rentownością charakteryzują się nieduże mieszkania 3-pokojowe. Warto rozważyć inwestycję w nieruchomości na wynajem szczególnie w przypadku posiadania dzieci. Jeśli jednak naszą motywacją jest jedynie chęć powiększenia kapitału, z powodu stopy zwrotu również jest to ciekawa do rozważenia propozycja. Trafna lokalizacja mieszkania zapewni nam sukces wynajmu i zapobiegnie przestojom obniżającym stopę zwrotu z inwestycji.