Zimą zwykle popadamy w melancholię, ponieważ to spokojny czas, podczas którego nie mamy też zbyt dużo energii, aby bawić się tak jak w ciągu lata. Związane jest to między innymi z mniejszym dostępem do promieni słonecznych, co z kolei przekłada się na większe ryzyko występowania nastrojów depresyjnych. Można jednak walczyć z gorszym samopoczuciem zimą – także z wykorzystaniem muzyki!

Na to, jak się czujemy, duży wpływ ma także pogoda. Zimą zwykle nasze samopoczucie nie jest zbyt dobre. Jak wskazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zmiany atmosferyczne odczuwa nawet 50-70 procent Polaków. W takiej sytuacji trzeba wobec tego wybierać takie aktywności, które naładują nas pozytywnie i tym samym pozwolą nam na poprawę samopoczucia.

Przeciwdziałanie złemu samopoczuciu w okresie zimowym może odbywać się na kilka różnych sposobów. Ciekawym pomysłem może być na przykład kupienie specjalnej lampy UV, która dostarcza nam promieni takich jak słoneczne. Można też poświęcić się sportom, które uwalniają endorfiny, czyli hormony szczęścia. Polecane są też spacery, spotkania, wyjścia, aby nie spędzać czasu tylko w czterech ścianach. Można też suplementować witaminę D, która tworzona jest w naszym organizmie pod wpływem promieni słonecznych i zimą najczęściej mamy jej niedobory.

Warto też wspomnieć o dobroczynnym wpływie muzyki na nasze samopoczucie. Potrafi ona oddziaływać na nasz autonomiczny układ nerwowy, zwiększa częstotliwość uderzeń serca, dlatego wpływa na większe pobudzenie. Dochodzi wtedy do aktywizacji mózgu i zwiększenia wydzielania hormonów szczęścia.

Oczywiście, nie każda muzyka poprawi nam zimą samopoczucie. Najlepszym wyborem będzie muzyka dynamiczna, przypominająca nam o lecie, która nastraja nas pozytywnie. Do wyboru mamy nawet specjalne stacje radiowe z muzyką na zimę, na przykład w radiu Tuba.fm, w którym do dyspozycji mamy szeroką gamę różnych stacji radiowych. Korzystanie z radia Tuba.fm jest całkowicie darmowe – można uruchomić je na komputerze lub ściągnąć aplikację na swój smartfon lub tablet.