Wiele uwagi poświęca się uciążliwości zakładania firmy. Jednak na tym etapie formalne obowiązki przedsiębiorcy się nie kończą. Każdy, komu wydaje się, że po założeniu firmy jest już „z górki”, powinien uważnie przejść szkolenie e-learning Akademii PARP „Kalendarz Dobrego Księgowego”.

Polskie firmy mają liczne obowiązki. Są to nie tylko formalności niezbędne przy rejestracji firmy, ale też liczne zobowiązania w trakcie prowadzenia działalności, związane z podatkami, ZUS, zatrudnianiem pracowników czy sprawozdawczością. Niektóre z nich są powszechnie znane i większość przedsiębiorców, nawet tych, którzy samodzielnie prowadzą sprawy firmy, pamięta o nich. Gorzej jednak, jeśli przedsiębiorca w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że nie dopełnił jakiegoś zobowiązania. Niewiedza nie zwalnia z przestrzegania prawa, a zapominalscy przedsiębiorcy mogą ponieść konsekwencje w postaci kar finansowych.

Wielu małych, a zwłaszcza mikro przedsiębiorców zobowiązaniami formalnymi firmy zajmuje się samodzielnie. Nie chcą poświęcać na nie wiele czasu, bo przecież istotą prowadzenia przedsiębiorstwa nie jest zajmowanie się „papierkami”. Ale też nie mogą zlekceważyć żadnego z obowiązków. Dlatego warto sięgnąć po naukę zanim firma mogłaby wpaść w tarapaty.

Szkolenie Akademii PARP „Kalendarz dobrego księgowego” zwraca uwagę na obowiązki formalne wobec instytucji państwowych i samorządowych. Pokazuje zobowiązania wobec sądu, urzędu skarbowego, ZUS, GUS, urzędu gminy i Państwowej Inspekcji Pracy. Każdy obowiązek został krótko omówiony. Podano także terminy, do kiedy należy go dopełnić oraz wyjaśnienie, wobec kogo i w jakich sytuacjach się pojawia.
– Chcieliśmy przygotować krótkie szkolenie obejmujące większość powszechnie obowiązujących formalności, o których powinien pamiętać typowy mały przedsiębiorca – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.

– Zależało nam, by długim szkoleniem nie odstraszyć nikogo od założenia czy rozwijania firmy. I choć staraliśmy się jak najbardziej skondensować informacje, nie udało nam się zejść poniżej 56 lekcji. Przedsiębiorcy nie powinni się jednak zrażać. Warto poświęcić trochę czasu i uwagi na naukę, aby potem nie ponosić konsekwencji własnej niewiedzy – mówi Aneta Grzyb-Hejduk.

W szkoleniu zostały starannie dobrane informacje o istotnych obowiązkach przedsiębiorców. Przedstawiono je w uporządkowany, przejrzysty sposób. O wielu z nich przedsiębiorcy pamiętają, ale mają problemy z dopilnowaniem terminu lub podjęciem właściwej decyzji. Są i takie, o których w ogóle się zapomina.

Szkolenie omawia obowiązki zgłoszeniowo–rejestracyjne przedsiębiorcy, związane z założeniem firmy, zawieszeniem działalności gospodarczej oraz likwidacją firmy. Przedsiębiorcy poznają zobowiązania wynikające z przepisów o podatkach dochodowych, VAT i ZUS. Poznają obowiązki płatnika podatków i te związane z zatrudnianiem pracowników. Przedstawiono również obowiązki dotyczące podatków i opłat lokalnych, sprawozdań i opłat środowiskowych, obowiązków sprawozdawczych wobec GUS oraz kontroli podatkowych.

„Kalendarz dobrego księgowego” to jedno z 44 szkoleń e-learning Akademii PARP, które znajduje się pod adresem www.akademiaparp.gov.pl. Przedsiębiorcy mogą korzystać także z 25 szkoleń m-learning, dostępnych za pomocą smartfonów i tabletów. Przedsiębiorcy i pracownicy oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą podjąć bezpłatną naukę. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.