Są w życiu takie sytuacje, kiedy wizyta w kancelarii notarialnej okazuje się nieodzowna, na przykład w momencie zakupu lub sprzedaży mieszkania. Czym się sugerować, szukając zaufanego notariusza we Wrocławiu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Szeroko zakrojone poszukiwania

Bez wątpienia nie warto wybierać pierwszej lepszej kancelarii, ale należy dokładnie zapoznać się z rynkiem w danym mieście. Jeżeli szukamy notariusza we Wrocławiu, zasięgnijmy opinii wśród znajomych i rodziny, którzy właśnie tam korzystali z usług kancelarii notarialnej i prawdopodobnie będą mogli nam polecić kogoś, kto jest profesjonalistą w każdym calu, a kogoś innego z kolei z różnych przyczyn odradzą. Pomocne mogą się także okazać fora internetowe, gdzie użytkownicy otwarcie piszą o wrażeniach z wizyty w danej kancelarii notarialnej. Nie bez znaczenia są również informacje zawarte na stronach internetowych, gdzie zwykle znajdziemy pełną ofertę i zakres świadczonych usług. Najlepiej gdy jest również zamieszczony cennik.

W każdym razie, poszukując notariusza we Wrocławiu, należy tak jak i w wielu innych przypadkach wybierać spośród kilku ofert.

Staż i specjalizacja

Poszukiwania dobrego notariusza we Wrocławiu może też ułatwić wzięcie pod uwagę jego stażu pracy. Im większe doświadczenie, tym lepiej. Mamy wówczas większą gwarancję, że czynności notarialne zostaną wykonane z pełnym profesjonalizmem. Poza tym niektóre kancelarie notarialne mają swojego „konika”, czyli dziedzinę, w której się specjalizują, a w związku z tym mają w tym konkretnym temacie większe doświadczenie niż konkurencja. Być może będzie to właśnie ten zakres działalności, który mieści się w przedmiocie naszego zainteresowania.

Cena

Cena usług notarialnych jest uzależniona m.in. od rodzaju wykonywanych czynności. Koszty mogą być wyższe w przypadku sporządzania testamentu czy spisywania intercyzy małżeńskiej. I choć ustawa określa najwyższą wartość taksy notarialnej, to koszty będą z pewnością zróżnicowane w zależności od kancelarii. Pamiętajmy, że taksa zawiera także podatek VAT, a notariusz może  jeszcze pobierać opłaty sądowe, których wysokość jest również regulowana ustawowo. Niektórzy notariusze mogą jednak oferować rabaty na inne usługi wykonywane w przyszłości.

Lokalizacja

Ważnym aspektem każdej kancelarii notarialnej może się okazać jej lokalizacja. Najbardziej pożądaną jest ta w centrum miasta, dzięki czemu dojazd do niej, szczególnie środkami komunikacji miejskiej, nie będzie zbyt bardzo utrudniony. Walorem może też być jej umiejscowienie w takich strategicznych punktach miasta, jak dworzec kolejowy czy autobusowy. Z kolei dla osób poruszających się samochodem, nie bez znaczenia jest fakt, czy w pobliżu znajduje się parking, który pozwoli bez problemu pozostawić pojazd bez konieczności długich poszukiwań miejsca do zaparkowania. Warto zatem w wyborze notariusza we Wrocławiu uwzględnić również aspekt lokalizacyjny.