Warszawa, 19 września 2016 – Każdy wytrawny kierowca był kiedyś początkującym, drogowym żółtodziobem. Zanim stał się doświadczonym królem szos musiał odbyć swoją pierwszą długą podróż. Pierwszy daleki wyjazd to dla początkującego kierowcy wydarzenie dość stresujące, dlatego powinien zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Po stresie spowodowanym egzaminem na prawo jazdy przed początkującym kierowcą pojawiają się nowe wywołujące obawy lub niepewność sytuacje – pierwsza samodzielna jazda po mieście, pierwsza dłuższa podróż, oswajanie się z samochodem i odnalezienie się
w ruchu ulicznym jako pełnoprawny jego uczestnik, bez znaku „L” na dachu. Jednak, gdy młody stażem kierowca nabędzie wprawy w krótkich przejażdżkach po znanych sobie okolicach zaczyna myśleć o dalszych samodzielnych podróżach. Co powinien zrobić, by podróż była bezpieczna, komfortowa i po prostu przyjemna?

 

6 rad od specjalistów z Shell

 

  1. Sprawdź trasę

 

Zanim wsiądziesz do auta sprawdź dokładnie trasę na mapie, ustaw urządzenie GPS
i oblicz czas jazdy. Jeśli musisz dotrzeć do celu o konkretnej porze, wyjedź odpowiednio wcześniej, dolicz pół godziny na ewentualne korki i regularne postoje przeznaczone na odpoczynek i tankowanie. Zaplanowanie podróży ułatwi Ci aplikacja Shell Motorist. Dodatkowo dzięki tej aplikacji będziesz miał stały dostęp do informacji o aktualnych promocjach obowiązujących na stacjach. Możesz też skorzystać z funkcji Shell Drive, która przeanalizuje Twój sposób prowadzenia samochodu i udzieli cennych wskazówek jak poprawić efektywność jazdy.

 

  1. Zaplanuj postój

 

Przed jazdą sprawdź na mapie, które miejsce będzie najdogodniejsze do zatrzymania się na krótką przerwę. Chwila oddechu na krótki spacer, dobrą kawę i przekąskę pozwoli Ci się zrelaksować przed dalszą podróżą. Odwiedzając stacje benzynowe Shell możesz liczyć na szeroką ofertę gastronomiczną deli2go oraz pyszną kawę, która z pewnością doda Ci energii i umili pierwszą samodzielną podróż autem.

 

  1. Zajrzyj pod maskę

 

Szczególnie przed dalszymi trasami powinieneś skontrolować stan swojego samochodu. Takie podstawowe czynności, jak sprawdzenie ciśnienia w oponach oraz poziomu oleju silnikowego możesz wykonać sami. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy, możesz na nią liczyć na stacji paliwowej Shell. Pracownik stacji pomoże Ci sprawdzić podstawowe parametry auta, wybrać i uzupełnić płyn do spryskiwaczy a nawet sprawdzić poziom oleju. Bo jeśli okaże się, że zbliża się on do dolnej granicy lub jest poniżej normy musisz koniecznie go uzupełnić. Tu także możesz liczyć na pracownika stacji Shell, który pomoże dobrać i uzupełnić olej. Obecnie kierowcy mogą wybierać z całej gamy różnorodnych produktów. Warto jednak sięgać po oleje silnikowe firmy Shell, która oferuje najnowszą technologicznie linię olejów syntetycznych Helix Ultra, w której wykorzystuje się unikatową technologię Shell PurePlus. Pozwala ona na otrzymanie krystalicznie czystej bazy olejowej, pozbawionej wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się w ropie naftowej, pomagając tym samym utrzymać najwyższe parametry eksploatacyjne silnika.

 

  1. Zatankuj auto

 

Przed drogą oczywiście nie możesz zapominać o zatankowaniu auta, ale pamiętaj też
o regularnym uzupełnianiu baku i nie zwlekaj z tym zbyt długo po zapaleniu się kontrolki dystrybutora. Jazda na rezerwie, szczególnie poza miastem, to ryzykowne rozwiązanie. Wybierz więc dobre paliwo i ciesz się jazdą, bo to jakie paliwo będziesz tankował ma ogromne znaczenie dla kondycji silnika Twojego auta. Paliwa takie jak Shell V-Power Nitro+ są zaawansowanymi technologicznie paliwami, które zostały stworzone, aby skutecznie chronić silnik i wpływać na wydajność nawet w trudnych warunkach. Pomagają czyścić silnik z nagromadzonych osadów oraz chronić go przed tworzeniem się nowych. Dodatkowo Shell V-Power Nitro+ tworzy na metalowych powierzchniach ochronną warstwę, która ogranicza powstawanie korozji, przez co pomaga chronić istotne elementy układu wtrysku paliwa. Stanowi więc ochronę całego silnika i działa już od pierwszego tankowania.

 

  1. Umyj samochód

 

By jazda była bezpieczna i komfortowa, auto, a szczególnie szyby muszą być czyste by zapewniać odpowiednią widoczność. Zadbaj więc o dokładnie umycie szyb i lusterek. Jeśli
w trakcie podróży szyby ulegną zabrudzeniu możesz skorzystać z myjni przy ponad 100 stacjach Shell albo poprosić o umycie szyb pracownika stacji.

 

  1. Zadbaj o wyposażenie auta

 

Pamiętaj także, by uporządkować wnętrze i oczyścić je z niepotrzebnych w podróży przedmiotów, chowając możliwie najwięcej rzeczy w bagażniku. Pamiętaj jednak, żeby nie chować do bagażnika kamizelki odblaskowej, która powinna być pod ręką, bo zanim wyjdziesz z auta po zmroku, musisz ją założyć. Sprawdź również czy w Twoim aucie jest apteczka, trójkąt ostrzegawczy, linka holownicza i gaśnica oraz sprawne koło zapasowe lub zestaw naprawczy.

 

Sprawne, zadbane auto oraz umiejętności wyniesione z kursu nauki jazdy dodadzą początkującym kierowcom pozytywnej pewności siebie i asertywności. Dlatego ważne jest, by już na etapie kształcenia trafić na właściwe osoby, które odpowiednio pokierują edukacją przyszłych kierowców, przećwiczą sytuacje drogowe nie tylko na najbliższym skrzyżowaniu, ale również w trasie oraz sprawią, że kierowanie autem nie będzie stresem,
a odpowiedzialną przyjemnością. Takie placówki jak np. Akademia Auto Świat wyznaczają nowe standardy na rynku, oferując wysoki poziom szkolenia zarówno z zakresu techniki jazdy, jak i metodyki nauczania, psychologii i komunikacji, dzięki którym będzie można łatwiej odnaleźć się w nowej drogowej rzeczywistości i bezpiecznie nabierać doświadczenia za kółkiem.