Tradycyjne palenie papierosów odchodzi do lamusa? Odkąd weszły elektroniczne papierosy wydawać by się mogło, że tak powinno być. Rewolucja w postaci elektronicznych papierosów, która nastąpiła w Polsce w 2008 i 2009 roku, kiedy to na rynek weszło wiele firm sprzedających te „bezpieczne dla zdrowia papierosy”, nie okazała się jednak, aż taką rewolucją. Większość palaczy nie przekonało się do nich i pozostało przy paleniu tradycyjnych papierosów. Tylko niewielka ich część zdecydowała się na takie „zdrowsze” palenie. Wielka szkoda, bo e-papierosy są nie tylko dużo zdrowsze dla samego palacza, ale także dużo tańsze. 

Zalety e-papierosów

Paląc elektronicznego papierosa osoba tak naprawdę wdycha i wydycha tylko parę, w której głównie znajduje się glikol propylenowy, gliceryna, dodatki smakowe i aromatyczne oraz nikotyna o różnym stężeniu (do 3,6%), które wybiera sam palący. I to wszystko. Nie ma tutaj procesu spalania a więc nie tworzą się substancje rakotwórcze oraz tlenek węgla. Palacz takiego elektronicznego papierosa dużo więc zaoszczędza na zdrowiu, niż podczas palenia papierosa analogowego. Zaoszczędza także na portfelu, gdyż koszt palenia e-papierosa jest tańszy, niż papierosa tradycyjnego. Należy jedynie zaopatrzyć się w urządzenie (właśnie e-papierosa), a potem zakup substancji wykorzystywanych do takich inhalacji jest dość tani. Jeszcze jedną zaletą elektronicznych papierosów jest to, że mogą służyć jako środek do rzucenia palenia. Stopniowe ograniczenie dodawanej do urządzenia nikotyny może w tym znacznie pomóc.

Liquidy do e-papierosów

Palacze e-papierosów poza tym, że są zdrowsi i mają więcej w portfelu, to jeszcze całkiem ładnie pachną. Jest to także dość istotna kwestia dla nich samych, dla ich dzieci, czy dla ich niepalących partnerów. Do e-papierosa dodać można sobie substancje smakowe i zapachowe, które z reguły są bardzo aromatyczne a ich wybór jest dość szeroki. Są to tzw. liquidy, które oprócz walorów aromatycznych zawierają także nikotynę, glikol propylenowy i glicerynę. Nikotyna w takich liquidach może występować w stężeniu od 3,6 do 0% (czyli również dla osób nie uzależnionych od nikotyny). W zależności od tego, jakie smaki palacz najbardziej lubi, taki może wybrać liquid dla siebie. Jeśli lubisz kawę – może być to smak kawy. Jeśli wolisz coś słodszego – może być to wanilia lub czekolada. Jeśli chcesz poczuć smak owoców – może być to aromat truskawkowy, wiśniowy lub jabłkowy. Dostępne są liquidy również o smaku tytoniu – to dla osób, które chcą się poczuć, jakby paliły prawdziwego papierosa.

Najlepsze marki

Do najlepszych marek dostępnych na rynku e-papierosów można zaliczyć kilka z nich. Jest to m.in. Liquider. Odznaczają się one wysoką jakością produktów, różnorodnością w wyborze smaków (np. 45 różnych), dobrym pochodzeniem (np. z Wielkiej Brytanii), szeroką dostępnością akcesoriów, wykorzystaniem najlepszych technologii oraz będących na papierosowym rynku już wiele lat. Ponadto niektóre z nich są dostosowane do wymogów ustawy i spełniają warunki określone przez komisję europejską.