Festival Łódź Design to najciekawsze wydarzenie związane z projektowaniem w Europie Środkowo-Wschodniej, które powstaje we współpracy z międzynarodowymi kuratorami i artystami. Daje szansę wymiany myśli ludziom zainteresowanym wzornictwem przemysłowym, architekturą, sztuką i modą. W ramach tegorocznej edycji festiwalu, odbyły się również spotkania blogerów, w których uczestniczyła marka Purmo.

Festiwal nie przypadkMeetblogin_fot. Kaboompics_kaboompics.com_1owo zlokalizowany jest w mieście z bogatą tradycją przemysłowo-włókienniczą. Doskonale wpisuje się w jego tożsamość i przyciąga do Łodzi wielu międzynarodowych gości. Pierwsza jego edycja ograniczała się do przeglądu wzornictwa polskiego, ale festiwal z czasem ewoluował wzbogacając program o nowe elementy. Aktualnie najważniejsze są wystawy główne, które stanowią źródło inspiracji dla projektantów i architektów. Jednak nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się wystawy towarzyszące, a także wydarzenia dodatkowe. Część z nich jest dedykowana konkretnej grupie uczestników jak np. MeetBlogIN, który skupia osoby prowadzące blogi wnętrzarskie.

Marka Purmo zaproszona została przez organizatorów MeetBlogIn do objęcia patronatem wykładu historyka sztuki, projektantki wnętrz – Dagmary Jakubczak pt. „Myśl w projektowaniu, czyli gdzie kończy się design, a zaczyna kopia”. Punktem wyjścia była kwestia wyznaczenia granicy, między inspiracją a naśladowaniem w sztuce użytkowej. Jakubczak silnie podkreśliła, że w projektowaniu najważniejsza jest myśl twórcy oraz jej dalszy rozwój w pracach innych artystów. Analizowała przykłady dawnych dzieł sztuki, które wielokrotnie pobudziły wyobraźnię współczesnych projektantów. Jako możliwy przykład futurystycznej inspiracji, zaprezentowała obraz Kazimierza Malewicza „Czarny kwadrat na białym tle” (1915) oraz pionowe modele Purmo z linii grzejników dekoracyjnych (modele z katalogu Purmo 2015/2016). Dagmara Jakubczak zwracała też uwagę na sposób w jaki projektanci wpisują przedmioty użytkowe w przestrzeń. Jako kolejny, ciekawy przykład rozwinięcia myśli w projekcie, pokazała wnętrze z dominującą tzw. szklaną ścianą. Na zdjęciu widać było nowoczesny apartament z wielkim oknem podzielonym na różnej wielkości prostokąty. Architekt wybierając meble i przedmioty użytkowe kierował się geometrycznością ich kształtów.

Drugim ciekawym wydarzeniem, w którym jako ekspert uczestniczył przedstawiciel marki Purmo, była dyskusja panelowa nt. „Nie sztuka być projektantem” pod patronatem Ceramiki Paradyż z udziałem IKEA. W dyskusji tej skupiono się na analizie głównych problemów projektanta w komunikacji ze zleceniodawcą. Wielokrotnie podkreślano, że blogi wnętrzarskie spełniają dzisiaj funkcje doradcze i edukacyjne. A autorzy tekstów stają się ekspertami, do których można zwrócić się o radę w zakresie urządzana i wystroju wnętrz. Dyskusja panelowa była skierowana do osób piszących blogi o treści nawiązującej do tematyki architektury, designu i DIY.

Tegoroczny ŁFD zakończył się w niedzielę (18.10) i podobnie jak w poprzednim roku, zgromadził tysiące gości, nie tylko z Polski. Dodatkową jego wartością była możliwość uczestniczenia w wykładach oraz wymiana doświadczeń, także w świecie wnętrzarskiej blogosfery.

fot. Kaboompics/kaboompics.com

ZAPRASZAMY NA BLOGA: www.purmosfera.pl

Purmosfera to blog poradnikowo-lifestylowy skierowany do czytelników poszukujących modnych i innowacyjnych rozwiązań dla domu. W szczególności porad z zakresu ogrzewania i doboru odpowiednich modeli grzejników.