Coraz częściej problematyka dronów jest poruszana zarówno w telewizji jak i prasie. Temat jest o tyle newralgiczny, że na przestępców kreuje się nawet małe dzieci. Dzięki temu artykułowi dowiecie się państwo co można, a czego nie można robić z dronami według polskiego prawa.

Kiedy dopiero rozpoczynała się moda na filmowanie dronem, kwestia ta nie była prawnie uregulowana. Najnowsze rozporządzenia weszły w życie 2016 roku, dlatego każdy kto myślał, że można latać dronami bez ograniczeń, powinien zapoznać się z przepisami.

Kto może latać bez zezwolenia?

Rozporządzenie dzieli użytkowników dronów na dwie grupy. Pierwsza to ludzie, którzy wykorzystują je do celów czysto hobbistycznych i nie zarobkowych. Są to tak zwani „modelarze” – mogą oni wykorzystywać drony bez ograniczeń. Druga, czyli „operatorzy”, używają je komercyjnie, przez co zmuszeni są do posiadania świadectwa kwalifikacji UAVO. Ponadto drony ważące do 600 g są traktowane przez prawo jako zabawki, te cięższe modele podlegają bardziej rygorystycznym zakazom.

Filmowanie z lotu ptaka na lotnisku

Jak niektórzy mogą się już domyśleć, jest to zabronione w odległości mniejszej niż 1 km od lotniska w przypadku dronów o mniejszych gabarytach oraz 6 km dla dronów o masie większej niż 600g. Mogą unosić się do 100 metrów nad poziomem terenu. Dopiero wtedy mamy pewność, że nie stanowimy zagrożenia dla startujących lub lądujących samolotów. Za złamanie tego prawa grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Jest to traktowane jako przestępstwo a nie wykroczenie, dlatego sprawa od razu trafia do sądu.

Jak uzyskać świadectwo kwalifikacji UAVO?

Operatorzy dronów muszą przede wszystkim zdać państwowy egzamin teoretyczny i praktyczny, posiadać ubezpieczenie OC oraz przejść badania lekarskie z orzeczeniem o braku przeciwwskazań do lotów dronami. Później, obowiązkiem takiej osoby jest udanie się na szkolenie z tego zakresu. Koszty szkolenia są różne, ale ceny oscylują wokół 1700 zł, tak samo jak cena polisy, która zależy od wybranej firmy. Stałą kwotę zapłacimy za egzaminy – 201 zł, badania lekarskie – 200 zł. Podsumowując, szacowany koszt uzyskania UAVO to około 2300 zł wzwyż.

Filmowanie miejsc publicznych

Jeśli nie uwieczniamy na naszych filmach konkretnych osób, sprawa wygląda tak samo jak z robieniem zdjęć w takich miejscach.

Artykuł napisany przy współpracy z Drony Aveos.