W większości przypadków konsumenci przy wyborze baterii zwracają uwagę tylko na ich rozmiar i nazwę producenta. I to jest podstawowy błąd. Bateria ma być trwała, nieszkodliwa oraz nie uderzać mocno po portfelu, przecież to „tylko” bateria.

Baterie solankowe

Główną zaletą baterii solankowych, odróżniającą je od wszelkich innych rodzajów źródeł energii jest ich taniość. Elektrolitem jest tutaj roztwór chlorku amonu.

Każdy elektrod umieszczony jest w oddzielnym elektrolicie połączony z innymi elektrolitami mostkiem soli.

Wadą takich baterii jest krótki (do 24 miesięcy) okres trwałości akumulatora, utrata 40% pojemności ku zakończeniu okresu przechowywania i praktycznie całkowita utrata pojemności przy minusowych temperaturach. Oznaczone literą R.

Baterie zasadowe( alkaliczne)

Ich nazwa jest taka ze względu na skład chemiczny elektrolitu, składający się z wodorotlenku potasu. Elektrody alkalicznego źródła zasilania wytworzone są z cynku i dwutlenku manganu.

Baterie alkaliczne mają wysoką hermetyczność i są niewrażliwe na działanie niskich temperatur. Ich okres przydatności wynosi do 5 lat, przy czym utrata pojemności w pierwszym roku przechowywania nie przekracza 10%.

Alkalicznej baterii są droższe i cięższe. Bateria alkaliczna może być łatwo zidentyfikowana przez napis ALKALINE. Oznaczone literami LR.

Akumulatory litowe

Akumulatory litowe składają się z katoda litu oddzielonego od anoda przez separator przeponowy oraz diafragmę z organicznym elektrolitem.

Ważną właściwością takich źródeł zasilania – niska zależność pojemności od obciążenia prądu, dzięki czemu są one najbardziej trwałe wśród wszystkich innych typów baterii.

Okres przechowywania tych zasilaczy wynosi 15 lat, a przez cały ten czas bateria nie traci pojemności. Kolejną zaletą baterii litowych – możliwość pełnego funkcjonowania w niskich temperaturach.

Ich jedyna wada – wysokie koszty, są one 4-5 razy droższe niż baterie alkaliczne. Baterie litowe można łatwo odróżnić od pozostałych, po przez napis na etykiecie LITHIUM. Oznaczone literami LR.

Baterie rtęciowe

W tego typu bateriach katody są z tlenku rtęci, a anody z cynku, w roli elektrolitu występuje roztwór zasadowy. Baterie rtęciowe mają wysoką gęstość energii i pojemność, mają długi (do 10 lat), okres trwałość, są odporne na skoki temperatur.

Wady takich akumulatorów to ich wysoki koszt i trudność pozbywania się zużytych baterii.

Sprawdź rodzaje baterii na Velcom: velcom.com.pl/elementy/BATERIE.

Srebrne baterie

Zgodnie z technicznymi i eksploatacyjnymi cechami srebrne baterie są bardzo zbliżone do baterii rtęciowych. Anod baterii jest z cynku, katod z tlenku srebra, elektrolit zasadowy. Mają też dużą energopojemność i stałe natężenie, przechowywać można nawet przez 10 lat, są odporne na wysokie i niskie temperatury.

Srebrne baterie są drogie, jednak w przeciwieństwie od zasilaczy rtęciowych mają większą pojemność własną i nie stanowią zagrożenie dla zdrowia w przypadku dekompresji. Oznaczone literami CR.

Powodzenia w wyborze. Niech wybrane przez Was baterie będą niezawodnym źródłem energii dla domu i nowinek technicznych!