Plastik zrewolucjonizował przemysł i zdominował wiele jego gałęzi. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie urządzenia, które wydajnie wykorzystują możliwości tworzyw sztucznych. Wytłaczarki pozwalają przyspieszyć produkcję i mnożyć zyski. Jakie rodzaje wytłaczarek tworzyw sztucznych wyróżniamy i w jaki są one zbudowane? Poznajmy bliżej te użyteczne maszyny.

Czym jest wytłaczanie? Co to jest wytłaczarka?

Wytłaczanie to proces, w którym otrzymuje się wyroby lub półwyroby z tworzyw polimerowych. Mówiąc bez szczegółów, polega on na uplastycznieniu materiału – zachodzi to w układzie uplastyczniającym wytłaczarki – a dalej na nadaniu materiałowi pożądanego kształtu poprzez odpowiednio profilowany ustnik umieszczony w głowicy wytłaczarki.

Tworzywo polimerowe, które poddaje się obróbce, ma najczęściej postać granulatu, płatków, wiórków lub proszku.

Ponieważ potrzeby są bardzo różne, powstało wiele rodzajów wytłaczarek. Wytłaczarki dzielą się przede wszystkim na jednoślimakowe i wieloślimakowe. Wśród jednoślimakowych są klasyczne i szybkobieżne. Z kolei wytłaczarki wieloślimakowe dzielimy na dwuślimakowe oraz 3- i więcejślimakowe. Dwuślimakowe dzielą się na przeciwbieżne i współbieżne. Trójślimakowe i więcej dzielą się na takie z centralnym ślimakiem lub bez.

Budowa wytłaczarki tworzyw sztucznych

Z racji wyżej nakreślonej mnogości rodzajów wytłaczarek, będą one nieco różnić się pod względem budowy, jednak ogólny zarys pozostaje taki sam. Typowa wytłaczarka składa się z: układu uplastyczniającego (w jego skład wchodzą: zasobnik, cylinder, ślimak, elementy grzejne, elementy chłodzące), układu formującego (głowica zakończona ustnikiem), układu napędowego oraz układu sterowania.

Każdy z tych układów spełnia inne zadanie, jednak zaburzenie pracy jednego układu uniemożliwia uzyskanie efektu w postaci wytłoczonego plastiku. Układy są współzależne, a rezultat pracy jednego z nich trafia do kolejnego. W ten sposób możliwe jest obrobienie 100 kg plastiku na godzinę i więcej.

Te niesamowicie potrzebne w przemyśle urządzenia, zarówno nowe, jak i używane, wraz z dodatkowym wyposażeniem oferuje firma Pol-Serice Majcher.