Komentarza na temat segmentu rynku urządzeń drukujących udziela:

Leszek Bareja

Product Manager

Xerox Polska

Z roku na rok kosztem urządzeń jednofunkcyjnych zwiększają swój udział w rynku laserowe urządzenia wielofunkcyjne. W przypadku laserowych urządzeń formatu A4 urządzenia wielofunkcyjne stanowią już większość. Z kolei w przypadku urządzeń wielofunkcyjnych formatu A3 rynek dzieli się niemal idealnie na pół pomiędzy urządzeniami kolorowymi i czarno-białymi. Z naszych przewidywań wynika, że te tendencja będzie się utrzymywać.

W segmencie urządzeń domowych dominują urządzenia atramentowe, ale zauważamy rosnący udział urządzeń laserowych. W segmencie urządzeń dla MSP obserwujemy z kolei odwrotną sytuację – króluje laser, ale producenci urządzeń atramentowych zwiększają swoją ofertę na tym rynku. Zaletą urządzeń atramentowych jest prosta konstrukcja i niewielkie gabaryty, a ich wadą, szczególnie w przypadku urządzeń domowych, wysokie koszty eksploatacji. Urządzenia laserowe są większe i bardziej skomplikowane, ale szczególnie w segmencie dla MSP oferują materiały eksploatacyjne o dużej wydajności i niskim koszcie. Również klienci SOHO i indywidualni coraz częściej dostrzegają przewagę urządzeń laserowych, przede wszystkim wygodę obsługi, szybkość druku i niskie koszty eksploatacji.

 

Jeżeli chodzi o segment zaawansowanych kolorowych urządzeń wielofunkcyjnych, Xerox obserwuje tu duży wzrost sprzedaży. Klienci docenili kluczowe cechy modelu WorkCentre 6655 z kontrolerem ConnectKey, który posiada możliwość skanowania i drukowania z chmury oraz zapewnia bezpieczeństwo danych na najwyższym poziomie. W SMB kupujący chętnie nabywali też urządzenia Xerox z serii Phaser 6020/22 i WorkCentre 6025/27, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę biurową – głównie dzięki połączeniu z internetem. Klienci cenią w nich, z jednej strony, kompaktowe rozmiary, z drugiej natomiast funkcjonalność, wysoką jakość kolorowych wydruków i energooszczędność.

 

W przypadku mechanizmu druku, to zarówno technologia laserowa jak i atramentowa są technologiami dojrzałymi i nie spodziewamy się nowych rewolucyjnych rozwiązań. Standardowym wyposażeniem urządzeń drukujących stały się mechanizmy druku z urządzeń mobilnych (AirPrint, Mopria itp.) i skanowanie do zasobów chmurowych (Dropbox, Google Drive, Office365). W te mechanizmy są wyposażone wszystkie nowe urządzenia Xerox.