Spisanie noworocznych postanowień to jedna z tych czynności, której oddajemy się niemal zaraz po powrocie do domu z przyjęcia sylwestrowego. Początek nowego roku do dobry moment, aby zaplanować swoje działania na następne 365 dni.

Do najbardziej popularnych tematów naszych postanowień noworocznych należą przede wszystkim te związane ze zdrowiem – zdrowsze i powolniejsze jedzenie, schudniecie lub podjęcie aktywności fizycznej – a także te związane z naszym rozwojem. Wielu z nas decyduje się na zapisanie się na kursy, szczególne te językowe. Z początkiem roku, szkoły językowe takie jak  lincoln.edu.pl,  przeżywają prawdziwe oblężenie.

Wypełnij swoje noworoczne postanowienia

Wytrwanie w postanowieniach bywa nie lada wyzwaniem, jeśli podejmowane jest na wyrost. Coache oraz mentorzy powtarzają, że aby osiągnąć cele, również te spisane w noworoczny poranek, trzeba rozpisać je na mniejsze etapy – wtedy ich wypełnienie wyda się nam nieskomplikowane i co za tym idzie, ich wypełnienie okaże się znacznie prostsze. Oznacza to na przykład, że jeśli decydujemy się ograniczyć swoją wagę, na liście postanowień lepiej jest zawrzeć cel, który jest realny do spełnienia, na przykład „schudnę 1 kilogram w styczniu”. Działając metodą małych kroczków, szybciej zobaczymy efekty naszego działania niż w przypadku wyznaczenia sobie postanowienia wymagającego więcej wysiłku, takiego jak: „za pół roku będę wyglądać jak kulturysta.”

Jak wyznaczanie celów ma się do nauki języka obcego? Tutaj również podzielmy sobie cel na etapy. Możemy zacząć od wybrania najlepszej oferty szkoły językowej, a następnie przejść do udania się do placówki w celu podpisania umowy oraz przygotowanie się do pierwszych zajęć. Odhaczone? W takim razie, wyznaczmy cele związane z nauką – znów metodami małych kroczków: „nauczę się nazw zawodów”, „zrobię dodatkowe ćwiczenia na czas teraźniejszy”… Zapewne cele te osiągniemy zanim się obejrzymy.

Spisywanie noworocznych postanowień, zarówno tych dotyczących zdrowia, czasu wolnego, jak i rozwijania zainteresowań, przenosi się na kartkę tak szybko, jak z nich rezygnuje. Jednak samozaparcie i upór w dążeniu pomogą nam je osiągnąć.