Piękny i zadbany trawnik to wizytówka naszego ogrodu. Utrzymanie murawy w dobrym stanie wymaga jednak systematyczności i dużego nakładu pracy.  Aby cieszyć się nią przez cały sezon, już wiosną powinniśmy rozpocząć pierwsze zabiegi pielęgnacyjne.

Przygotowanie gleby i siew nasion

Siew nasion najlepiej zaplanować na przełom kwietnia i maja lub sierpnia i września. To w tych miesiącach gleba ma dobrą wilgotność, panują stabilne temperatury, a słońce nie wypala trawy. Przed siewem ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie go z chwastów, czy większych kamieni. Dzięki takim zabiegom mamy pewność, że trawa wyrośnie równomiernie. Przed jej zasianiem warto też odpowiednio ukształtować teren. Powinien on być płaski, lub nachylony pod katem 1-3% – taki spadek ułatwi  powierzchniowy spływ wody. Glebę warto przekopać, w celu lepszego spulchnienia. Jeśli nasz ogród zajmuje dużą powierzchnię, możemy zrobić to za pomocą glebogryzarki. Najlepiej sprawdzają się urządzenia z napędem spalinowym, jak np. glebogryzarka marki OPP dostępna w sklepach Castorama. Ostatnim zabiegiem przygotowawczym jest wyrównanie i ubicie powierzchni – dzięki temu gleba wolniej przesycha,
a nasiona lepiej w niej kiełkują. Po wykonaniu tych prac na lekko wilgotną ziemię możemy wysiać nasiona. Pamiętajmy, aby ich dobór dostosować do warunków ogrodu – rodzaju gleby, nasłonecznienia i sposobu użytkowania trawnika. Nasiona kiełkują już po 10-16 dniach, jednak na ładną murawę musimy poczekać nawet kilka miesięcy.

Koszenie trawy

Po raz pierwszy  trawę powinniśmy kosić, gdy osiągnie ok. 10 cm wysokości. Skracamy ją wtedy o 1-1,5 cm. Kolejne 2-3 razy kosimy podobnie, a następnie coraz niżej, aż do poziomu ok. 5 cm. Przed rozpoczęciem pracy upewnijmy się, że noże kosiarki są ostre. Zabezpieczy to młode sadzonki przed wyrwaniem z gleby. W okresie od kwietnia do października trawę powinniśmy kosić nawet co 7-10 dni.

Wybór kosiarki zależy głównie od powierzchni trawnika. Jeśli jest on mały (do 100 m2) to w zupełności wystarczy nam kosiarka ręczna. Do trawników poniżej 500 m2 rekomendowane są urządzenia elektryczne, których zaletą jest cicha praca oraz niski nakład prac konserwacyjnych. W Castoramie możemy znaleźć kosiarki tego typu już od 158 zł, ale też bardziej zaawansowane, w cenie ok. 800 zł. Właściciele dużych trawników powinni rozważyć zakup kosiarki spalinowej. Ma ona dużą moc i jest przystosowana do długiego czasu pracy. Niektóre modele, jak np. kosiarka z napędem marki Mac Allister, wyposażone są w funkcje mielenia trawy i boczny wyrzut, co eliminuje konieczność opróżniania pojemnika. Godnymi uwagi są urządzenia ogrodowe zasilane akumulatorami litowo-jonowymi o mocy 36 V tej samej marki, dają one wygodę pracy kosiarki elektrycznej połączoną z mobilnością urządzeń spalinowych.  Kosiarka i pilarka należące do grupy tych produktów, działają przy użyciu takiego samego akumulatora, dzięki czemu mogą być używane zamiennie.

W trudnodostępnych miejscach, np. przy krawężnikach, ogrodzeniach, czy rabatach idealnie sprawdzą się podkaszarki do trawy. Są lekkie, wygodne i łatwe w obsłudze. Najprostsze modele mają rękojeść o stałej długości, a bardziej zaawansowane – ergonomiczną i regulowaną, podnoszącą komfort pracy. Moc urządzeń dostępnych w sieci Castorama waha się od 250 do 750 W.

Nawadnianie i zraszanie

W słoneczne dni trawnik należy  codziennie nawadniać  – najlepiej wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Powinniśmy robić to równomiernie, do głębokości 10-15 cm.

Jeśli nie zamierzamy zakładać systemu nawadniającego, powinniśmy zaopatrzyć się w wąż ogrodowy. Aby ułatwić sobie pracę, warto dokupić do niego stojak lub wózek.  Sam wąż jednak nie wystarczy
– przy jego zakupie nie możemy zapomnieć o odpowiednim zestawie złączek, dysz i zraszaczy. Wybierając te elementy pamiętajmy o dopasowaniu ich do średnicy węża ogrodowego.

Nawadnianie trawnika mogą ułatwić nam stacjonarne zraszacze, które podłącza się do węża i ustawia w wybranym miejscu ogrodu. W Castoramie dostępnych jest kilka typów zraszaczy, z możliwością regulacji kierunku i zasięgu strumienia wody. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z podlewaniem – zbyt częste powoduje, że system korzeniowy staje się płytki, a murawa słabsza.

Nie zapominajmy o nawożeniu

Jeśli chcemy, aby trawnik wyglądał pięknie, oprócz regularnego koszenia i nawadniania nie możemy zapominać o jego nawożeniu. Regularne dostarczanie wszelkich niezbędnych składników takich jak azot, fosfor, czy potas, a także mikroelementów zapewni trawnikowi odpowiedni przyrost i wybarwienie. Najlepiej sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe równomiernie zaopatrującego murawę we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Na rynku dostępne są też nawozy, które zarówno zapewnią prawidłowy rozwój trawy, jak i ochronią ją przed mchem, np. Florovit nawóz do trawników z mchem „mistrzowski trawnik”.

Po każdym nawożeniu trawnik należy obficie nawodnić. Zapewni to szybkie rozpuszczenie granulatu
i pośrednio ograniczy straty z powodu jego utleniania. Przed zakupem zwróćmy też uwagę na wydajności nawozu, tak by dopasować ilość zakupionego produktu do wielkości trawnika.

O pięknym trawniku możemy myśleć wtedy, gdy zapewnimy mu najlepsze warunki do rozwoju, pamiętając przy tym o niezbędnych zabiegach pielęgnacyjnych. Warto poświęcić mu trochę uwagi bo piękny i zadbany trawnik w ogrodzie, to czysta przyjemność.

***

Firma Castorama Polska Sp. z o.o. istnieje na rynku polskim od 1994 roku. Obecnie posiada 72 sklepy (w tym 69 sklepów Castorama i 3 sklepy Brico Depot) na terenie całego kraju, o łącznej powierzchni handlowej 460 tys. m2 i zatrudnia około 11 tys. pracowników. Sklepy Castorama zajmują pierwsze miejsce w kategorii DIY („do it yourself”) w Polsce.

www.castorama.pl

 

Więcej informacji udziela:

Marta Białasiewicz
Made in PR
e-mail: m.bialasiewicz@madeinpr.pl
tel. 669 120 002