Nowoczesny rustic różni się od jego klasycznego odpowiednika przede wszystkim brakiem przepychu i umiarkowaniem w stosowaniu folklorystycznych dekoracji. Obecny trend stawia na przejrzystość i oddech, odsłania duże okna, a ilość przedmiotów gromadzących kurz ogranicza do minimum. Jednak niezależnie od tego, czy nadajemy nowoczesnego charakteru starej posiadłości, czy wprowadzamy rustykalne elementy do nowego budownictwa, kluczowe elementy aranżacji Modern Rustic pozostają takie same. Są nimi  podłoga, sufit i ściany, których charakter definiują dodatkowo drobne elementy wyposażenia.

Drewniana podłoga to podstawa

Współczesne wnętrze z podłogą w klasie Rustical
Fot.: Kaczkan

Sercem każdego pomieszczenia Modern Rustic jest drewniana podłoga. Jeśli chcemy urządzić wnętrze w tym stylu, a naszą posadzkę pokrywają stare, drewniane klepki, wystarczy je odnowić – będą doskonałą podstawą do kolejnych zabiegów aranżacyjnych. W nowszym budownictwie najlepiej wykorzystać podłogę z litych desek. Będą to obowiązkowo deski dębowe; gatunek ten jest jednym z najtwardszych odmian europejskich, dodatkowo idealnie wpisuje się w styl rustykalny. Wśród podłóg dębowych Kaczkan z kolekcji Only Wood możemy wybrać deski poddane różnym stopniom i rodzajom obróbki. Najbardziej zróżnicowanego charakteru nada pomieszczeniom deska Country o swobodnym układzie słojów, bogato udekorowana sękami i spękaniami. Jednak to deska lita Rustical jest obecnie najbardziej polecana do nowoczesnych wnętrz, których innowacyjność przełamywana jest poprzez sielskie elementy. Podłoga Rustical oddaje charakterystyczny, naturalny wygląd drewna, jest przy tym odrobinę bardziej jednolita w wybarwieniu i strukturze od klasy Country – sęki nie przekraczają 10 mm, a kolorystyka pozostaje stonowana. Cechy te sprawiają, że deski Rustical są eleganckie w wyrazie, jednak zachowują autentyczny charakter drewna, nie będąc przy tym tak bardzo zobowiązujące jak Country. Deska Rustical jest esencją stylu Modern Rustical, bo łączy w sobie naturalny wygląd drewna i nowoczesny sznyt. Za to podłoga Natur to uniwersalne rozwiązanie dla  najmniej zdecydowanych, bo daje możliwość zaadaptowania pomieszczenia w wielu stylach – mimo to jej bogate usłojenie przywodzi na myśl przede wszystkim kierunek rustykalny. Zadaniem takiej podłogi jest nie tylko nadanie konkretnego rysu aranżacyjnego, ale przede wszystkim ocieplenie wnętrza. W nowoczesnych aranżacjach często dominują biele i szarości, a podłoga o brązowym, wpadającym w pomarańcz kolorze „ratuje” wnętrze przed efektem szpitalnej sterylności.

Elementy dekoracyjne Modern Rustic

Wnętrze z wykorzystaniem deski litej Natur
Fot.: Kaczkan

Typowym dla Modern Rustic wykończeniem ścian będą drewniane deski, odkryta cegła albo beton. Pamiętajmy jednak, że takiemu wnętrzu ma przewodzić przede wszystkim minimalizm w cieplejszym wydaniu, dlatego wykończenie powinno dekorować tylko jedną ścianę lub jej fragment – idealne okażą się w tej funkcji deski z kolekcji Wall of Wood, którymi pokryć można dowolny wycinek ściany lub sufitu. Pozostałe ściany najmodniej jest pozostawić białe, ewentualnie wykończone metodą przecierania. Kolejnym typowym dla tego stylu elementem, jest wyeksponowany cały drewniany sufit albo tylko drewniane belki. Oczywiście jeśli w naszym domu lub mieszkaniu nie mamy takiej możliwości, możemy zdecydować się na zamontowanie imitacji krokwi. Elementy wyposażenia powinny być proste i nowoczesne, najlepiej jasne – będą pięknie kontrastować z drewnianą podłogą. Meble mogą reprezentować styl skandynawski albo hotelowy. Dołóżmy jeszcze kilka folklorystycznych akcentów, takich jak dywan z owczej wełny, stary zegar z kukułką, brązowy skórzany fotel czy ceramiczne doniczki na zioła, a otrzymamy Modern Rustic w pełnej krasie. Dla wzmocnienia efektu możemy zabawić się wykończeniem podłogi. Podłogi Kaczkan można wykańczać poprzez olejowanie, szczotkowanie, fazowanie albo efekt piły – każda z tych metod nada deskom indywidualnego charakteru.

Najważniejszym zadaniem Modern Rustic jest wprowadzenie do modnego, funkcjonalnego wnętrza powiewu ciepła, z jakim kojarzy się wiejski dom rodzinny. A nic tak efektownie nie wprowadza przytulnego akcentu do domu jak drewno: belki pod sufitem, drewniany stół, a przede wszystkim ponadczasowa drewniana podłoga. Dodatkowo drewno jest na tyle uniwersalnym surowcem, że przetrwa każdą metamorfozę wnętrza, nadając mu jednak nieustannie unikalnego, ciepłego charakteru.

Więcej informacji na stronie: www.kaczkan.pl

Kaczkan produkuje podłogi drewniane od 30 lat jako tradycyjna, rodzinna firma z imponującą wiedzą o drewnie i jego obróbce. Nasze drewno pochodzi ze sprawdzonych i racjonalnie zarządzanych źródeł w Europie. Jest pozyskiwane zgodnie z zasadami świadomego zarządzania zasobami naturalnymi, a wykonywane deski odpowiadają najwyższym standardom jakościowym. Wszystkie podłogi posiadają certyfikat FSC oraz pełną dokumentację produktów z drewna zgodną z wymogami Unii Europejskiej. Każdy etap procesu produkcyjnego odbywa się w Europie i jest nadzorowany przez eksperta, co odróżnia marką Kaczkan od firm, które produkują podłogę na skalę masową. Innowacyjne technologie pozwalają na uzyskanie wysokiej precyzji, optymalizację produkcji, obniżenie kosztów oraz ochronę środowiska, co potwierdza aż siedem certyfikatów: PN-EN dotyczący produkcji, certyfikat CE (Conformité Européenne), deklarujący spełnienie wymogów dotyczących bezpieczeństwa użytkowania oraz jakości produktu wg dyrektyw UE,  certyfikat DIBT świadczący o jakości produktów oraz o wysokich standardach środowiska i ludzi w branży budowlanej, a także certyfikat FSC przyznawany jest za poszanowanie zasad gospodarki leśnej. Roczna produkcja wynosi 900 000 m kw. podłóg dwuwarstwowych oraz 200 000 m kw. podłóg litych, a blisko 90% podłóg trafia za granicę – na rynek europejski. Firma otrzymała liczne nagrody, z których najbardziej prestiżowe to Diamenty Forbesa 2012 i 2013,  7 Gazele Biznesu, 2 Orły Eksportu 2015.